Informacje z rynków rolnych 4 XI 2016
Brazylia – Kampania w sezonie 16/17 wyhamowuje
Brazylijski związek sektora trzciny cukrowej UNICA poinformował, że na początku października 2016 roku zbiory trzciny cukrowej w sezonie 2016/17 (kwiecień/marzec) w rejonie środkowo-południowym (CS) Brazylii były o 7,5% wyższe niż przed rokiem i wyniosły 473,5 mln ton. Produkcja cukru była większa o 19,7% w relacji rocznej, wynosząc 27,8 mln ton, o 0,8% mniej wytworzono alkoholu (19,9 mld litrów). (…)
 
Chiny – Władze sprzedają cukier z rezerw
Chińskie władze miały sprzedać na pierwszej od trzech lat aukcji państwowych rezerw cukru 200 tys. ton po 6900 juanów za tonę (nieco ponad 1000 USD/t). (…)
 
Niemcy – Zbiory buraków cukrowych i produkcja cukru wyższe o 1/5
Niemiecki związek producentów cukru (WVZ) prognozuje areał buraków cukrowych w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) w Niemczech na 314,5 tys. hektarów. (…) Sporo wyższe, bo aż o 12% lub ponad 8 t/ha będzie plonowanie buraków, a średni uzysk korzenia z hektara oceniono na 79,1 t/ha. Pozwoli to na większe zbiory buraków cukrowych, których wolumen w sezonie 2016/17 oszacowano na 24,9 mln ton, więcej niż rok wcześniej o prawie 22% lub ponad 4,4 mln ton buraków. (…)
 
Umowa CETA podpisana, opinie unijnej oraz kanadyjskiej branży mięsnej
W dniu 30 października br. kraje Unii Europejskiej podpisały umowę o wolnym handlu z Kanadą (CETA). Podpisana umowa wejdzie w życie w części handlowej, a część inwestycyjna poczeka na ratyfikację przez parlamenty 28 krajów UE, czyli nawet kilka lat. Unijna branża mięsna podchodzi do podpisanej umowy z wielką rezerwą, wytykając realne zagrożenia, dostrzegając jednak też pozytywy. Jak podkreśla sekretarz generalny związków farmerów unijnych Copa-Cogeca Pekka Pesonen, CETA będzie bolesnym doświadczeniem dla sektora mięsnego we Wspólnocie. (…)
 
Polskie mięso drobiu trafi na Tajwan
W dn. 21 października br. służby weterynaryjne Tajwanu poinformowały o otwarciu swojego rynku na przywóz mięsa drobiu z Polski. Decyzja jest zwieńczeniem dwustronnych negocjacji, zapoczątkowanych w 2006 r. Do eksportu mięsa drobiu na Tajwan uprawnionych zostało 21 polskich zakładów produkcyjnych. (…)
 
Rosyjskie embargo na bośniackie owoce i warzywa uchylone
Pod koniec października Rosja anulowała sankcje nałożone na importowane z Bośni i Hercegowiny owoce i warzywa. Przypomnijmy, iż embargo na te produkty zostało wprowadzone z dniem 12 sierpnia bieżącego roku na okres 10 tygodni. Zdaniem przedstawicieli rosyjskiego urzędu nadzoru fitosanitarnego „Roseljhoznadzor” wszelkie wymogi i certyfikaty fitosanitarne i dokumenty dotyczące bezpieczeństwa żywności są już w porządku. (…)
 
Rekordowa produkcja niemieckich pieczarek
Jak informuje BDC, w Niemczech w bieżącym roku spodziewane są rekordowe zbiory pieczarek. Wstępnie oszacowano je na 70,0 tys. ton. Ze wspomnianej ilości około 63,0 tys. ton trafi do bezpośredniego spożycia, a pozostałe 7,0 tys. ton skierowane zostanie do przetwórstwa. (…)
 
 
Źródło: Reuters, Dz.U. UE, KE, UNICA, WVZ, globalmeatnews, GIW, freshplaza,
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót