Informacje z rynków rolnych 15 VII 2016
Brexit – Ucierpi polski eksport słodyczy i ciastek
W referendum większość Brytyjczyków (prawie 52%) opowiedziała się za wystąpieniem z UE, czyli tak zwanym Brexitem. (…)Polska praktycznie nie handluje cukrem z WB. Brexit nie powinien mieć wpływu na wyniki handlowe polskiego sektora cukrowniczego. W przypadku UE należy liczyć się z załamaniem importu, który trafiał wcześniej na Wyspy. (…) Wielka Brytania jest kluczowym partnerem Polski w sektorze cukierniczym i ciastkarskim i z tego punktu widzenia Brexit stanowi ogromne zagrożenie dla polskiej produkcji słodyczy, czekoladek i ciastek, a pośrednio i cukru (mniejszy popyt na surowiec). (…)

UE – Będzie dodatkowy kontyngent importowy dla cukru z Brazylii?
Komisja Europejska miała osiągnąć nieformalne porozumienie w sprawie zwiększenia preferencyjnego importu cukru do UE, co ma być konsekwencją przystąpienia Chorwacji do UE w 2013 roku. (…)Planowana podwyżka wynosi w sumie 114 tys. ton. (…)

UE – Produkcja cukru w 16/17 mocno w górę, ale jego podaż ciągle mała
Komisja Europejska prognozuje, że w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) produkcja cukru w UE wzrośnie w relacji rocznej o 9,7% do 16,3 mln ton, ale mimo tego pozostanie o 7% poniżej średniej pięcioletniej. (…)

Większe dostawy mleka i produkcja art. mleczarskich w Niemczech
Najnowsze pełne dane AMI ZMB wskazują na to, że w maju dostawy mleka w Niemczech osiągając poziom 2,83 mln ton były o 0,6% wyższe niż przed rokiem. W ciągu całych pierwszych pięciu miesięcy w tym kraju wytworzono łącznie 13,6 mln ton mleka, czyli o 2,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Wyższe dostawy przekładają się na wzrost produkcji przetworów mlecznych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy o 24,7% wzrosła produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) do 207,4 tys. ton. Produkcja pełnotłustego mleka w proszku (PMP) zwiększyła się w tym okresie o 19,5% do 58,5 tys. ton. (…)

Światowe ceny przetworów mlecznych zwyżkowały w czerwcu
W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 163,4 punktu, zwyżkując w skali miesięcznej najbardziej dynamicznie od czterech lat. (…) Indeks cen przetworów mlecznych FAO w czerwcu 2016 r. osiągnął pułap o 7,77% wyższy w stosunku do jego poziomu z maja 2016 r. i wynosił 137,9 punktu, co jest drugą zwyżką po ponad półrocznej serii spadków. Powodem wzrostu są zwyżkujące ceny wszystkich artykułów mleczarskich objętych indeksem. Związane jest to z obawami co do perspektyw produkcyjnych w Oceanii w sezonie 2016/2017 oraz spowolnieniem produkcji w krajach Unii Europejskiej. (…)

Unijny rynek pomarańczy
Pod koniec czerwca USDA opublikowała najnowszy raport dotyczący sytuacji na unijnym rynku owoców cytrusowych. W sumie w sezonie 2015/2016 szacowany wolumen zbiorów owoców cytrusowych dla UE-28 to 10.448 mln ton, o 6,1% mniej wobec poprzedniego sezonu.

Światowy rynek pomidorów przemysłowych
Według najnowszej prognozy z czerwca bieżącego roku w 2016 roku globalnie wyprodukowane zostanie około 38.097 mln ton pomidorów przemysłowych - to o niecałe 8% mniej wobec roku poprzedniego. Dla porównania w roku 2015 światowe zbiory wyniosły 41.384 mln ton, a jeszcze rok wcześniej 39.905 mln ton. Największym producentem pomidorów przemysłowych jest od lat Kalifornia z tegoroczną prognozą 11.793 mln ton.
 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, AgraMarkt Austria AMA, AMI ZMB, FAO, USDA, WPTC
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót