Informacje z rynków rolnych 1 VII 2016
O rynku mleka na posiedzeniu rady ministrów rolnictwa UE
W dniu 27 czerwca 2016 roku w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE. Brał w nim udział Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Podczas spotkania omawiane były sprawy działań na rynkach rolnych. Zwracano także uwagę na sytuację na rynku mleka i przetworów mlecznych. W swoim wystąpieniu minister Jurgiel poinformował, że przedłużający się kryzys na rynku mleka i jego przetworów powoduje dalsze pogorszenie sytuacji dochodowej gospodarstw. (…)

Zgoda na eksport do Chin dla kolejnych 3 polskich zakładów
Chiński Urząd Certyfikacji i Akredytacji – CNCA zaktualizował listę polskich zakładów mleczarskich dopuszczonych do eksportu na rynek chiński. Na listę wpisane zostały 3 nowe zakłady. Obecnie Polska ma zatwierdzone do eksportu do Chin 74 zakłady mleczarskie oraz 1 zakład z mlekiem w proszku dla niemowląt. Łączenie 75 zakładów. (…)

UE – Wzrost produkcji mieszanek paszowych w 2015 r.
Jak podaje Europejska Federacja Producentów Pasz (FEFAC), w 2015 r. produkcja mieszanek paszowych w krajach UE wyniosła 157,3 mln ton, tj. była o 0,6% większa niż przed rokiem. Produkcja pasz dla bydła obniżyła się o 0,7%, wzrosła zaś wytwórczość pasz dla świń (o 0,6%) oraz dla drobiu (o 1,2%). (…)

UE – Kontynuacja wzrostu eksportu wieprzowiny
Według danych Komisji Europejskiej, od stycznia do kwietnia br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 1 260 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 35% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Pozwoliło to na częściowe złagodzenie presji podażowej na unijnym rynku wieprzowiny i wzrost cen. (…)

Olam – Po 2017 UE będzie eksportować do 2,5 mln ton cukru rocznie
Singapurska firma handlowa Olam International szacuje, że w sezonie 2017/18 unijna produkcja cukru wyniesie 18,4 mln ton. (…) Olam ocenia, że bez kwot produkcyjnych (i limitów wywozowych) UE wróci do światowej dziesiątki największych eksporterów netto cukru na świecie. Wolumen wywozu oszacowano na 2,0-2,5 mln ton rocznie.

Wybrzeże Kości Słoniowej – Nowe ulgi podatkowe dla kakao?
Władze Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS), które jest największym na świecie producentem kakao, zamierzają wprowadzić ulgi podatkowe dla tych producentów, którzy przetwarzają ziarno na miejscu, w kraju. Polityczna decyzja miała już zapaść, a ulgi będą przyznawane w zależności od możliwości przemiału i mają wynosić od 40 do 70 franków (7-12 centów amerykańskich) za kilogram ziarna. (…)

Cukier najdroższy od 3,5 roku, kakao od pięciu
Koniec czerwca 2016 roku przyniósł gwałtowne podwyżki notowań cukru na giełdach. Przez ostatni tydzień w Londynie cukier biały podrożał o 7,1% do 568,2 USD/t, a w Nowym Jorku cukier surowy zyskał 9,3%, wzrastając do 459 USD/t. W relacji miesięcznej cukier był droższy odpowiednio o 18 i 19,6%. Natomiast w relacji rocznej cukier surowy był droższy aż o 67,4%, a cukier biały o 53,5%. Cukier jest obecnie najdroższy od trzech i pół roku. (…)
 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, MR, PAP, Rzeczpospolita.pl, ICE
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót