Informacje z rynków rolnych 3 VI 2016
Otwarcie procedury przetargowej zakupu OMP w UE
W dniu 26 maja 2016 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2016/826 z dnia 25 maja 2016 r., zamykające zakup interwencyjny odtłuszczonego mleka w proszku po ustalonej cenie w odniesieniu do okresu zakupu interwencyjnego upływającego dnia 30 września 2016 r. i otwierające procedurę przetargową zakupu.(...)

Spotkanie ministra rolnictwa z prezesem KZSM
W dniu 31 maja br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel spotkał się z Prezesem Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM) - Waldemarem Brosiem. Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji na rynku mleka i podejmowanych przez ministra działaniach na arenie krajowej i międzynarodowej. Dyskutowano także na temat starań o uzyskanie notyfikacji Komisji Europejskiej programu pomocy producentom mleka. Uzgodnione zostało spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z przewodniczącymi rad i prezesami spółdzielni zrzeszonych w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich. Rozmowy odbędą się w lipcu bieżącego roku a głównym ich tematem będzie sytuacja na rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku mleka. (…)

Francja, Niemcy – Po 2017 r. kampania cukrownicza będzie dłuższa
Niemcy i Francja zapowiadają wydłużenie kampanii cukrowniczej po zniesieniu kwotowania produkcji cukru i izoglukozy w UE, co nastąpi od października 2017 roku. (…)

USA, Meksyk – Będą zmiany w handlu cukrem?
Część rafinerii cukru surowego z USA chciałoby zmian w tak zwanej umowie zawieszającej, która od grudnia 2014 roku reguluje handel cukrem z Meksykiem (limit ilościowy, ceny minimalne). Dostawy od południowego sąsiada mają być zbyt niskie. (…)

Brazylia – Skarga do WTO przeciwko Tajlandii i Indonezji
Brazylia oficjalnie złożyła do WTO skargi przeciwko Tajlandii i Indonezji. Pierwszy kraj został pozwany o cukier, drugi o wołowinę. (…)

Hiszpania, Niemcy i Litwa krajami „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE
Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) uznała Hiszpanię, Niemcy oraz Litwę za kraje „niskiego ryzyka zagrożenia” tzw. chorobą szalonych krów (BSE). Podobny status uzyskały także Meksyk, Kostaryka oraz Namibia. (…)

Rosja chce przedłużyć embargo importowe do końca 2017 r.
Rosyjski minister rolnictwa przygotował projekt dekretu o przedłużeniu embarga na import żywności z krajów zachodnich. m.in. z UE i USA do końca 2017 r. Projekt dekretu musi zostać jeszcze zatwierdzony przez prezydenta Putina. Z nowego projektu zostały wyłączone mięso drobiu, wołowina i warzywa przeznaczone do produkcji żywności dla niemowląt. (…)
 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, MR, KZSM, USDA, PAP, WTO, TheCattleSite, ThePigSite
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót