Informacje z rynków rolnych 27 V 2016
UE – Nie będzie mechanizmów poprawiających zaopatrzenie w cukier?
Sprawa uruchomienia dodatkowych mechanizmów poprawiających zaopatrzenie unijnego rynku w cukier nie była dyskutowana na ostatnim komitecie zarządzającym ds. rynków rolnych. Komisja Europejska miała uznać, że sytuacja podażowo-popytowa w UE nie wymaga interwencji. (…)

Sezony 15/16 i 16/17 deficytowe na światowym rynku cukru
Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) zwiększyła swój szacunek globalnego deficytu cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień), ale jednocześnie mocno obcięła prognozę niedoboru w kolejnym. W majowej prognozie ISO podniosła wysokość deficytu w sezonie 15/16 z 5 do 6,65 mln ton. Natomiast w sezonie 16/17 deficyt ma wynieść 3,8 mln ton, a jeszcze w lutym organizacja szacowała go na 6,2 mln ton. (…)

Cukier surowy najdroższy od półtora roku
Mimo odczuwalnych wahnięć notowań cukru, maj przyniósł dalszą ich podwyżkę na giełdach. Przez ostatni tydzień w Londynie cukier biały zyskał 0,6%, wzrastając do 479,7 USD/t, a w Nowym Jorku cukier surowy podrożał o 2,1% do 378,3 USD/t. W relacji miesięcznej cukier był droższy odpowiednio o 4,1 i 10,4%. Natomiast w relacji rocznej cukier surowy był droższy aż o 44,6%, a cukier biały o 38,8%. (…)

Zmiany w unijnym programie „Owoce w szkole”
Komisja Europejska opublikowała w rozporządzeniu nr 2016/791 z dnia 11 maja br. wielkość wsparcia dla unijnego programu „Owoce w szkole”. Tym samym wspomniany powyżej dokument zmienił dotychczas obowiązujące rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 i (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do programu pomocy dotyczącej dostarczania owoców i warzyw, bananów w placówkach oświatowych. Podobnie jak w latach poprzednich programem pomocy, który ma poprawić dystrybucję produktów rolnych i polepszyć nawyki żywieniowe dzieci, objęte są dzieci, które regularnie uczęszczają do żłobków, przedszkoli lub szkół podstawowych lub średnich zarządzanych lub zatwierdzonych przez właściwe organy państw członkowskich. (…)

Brexit niebezpieczny dla brytyjskich eksporterów wołowiny
Jak podkreśliła brytyjska sekretarz stanu ministerstwa środowiska, żywności oraz obszarów wiejskich Elizabeth Truss, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być niebezpieczne dla eksporterów mięsa wołowego z Wysp. W 2015 r. około 93% wołowiny eksportowanej przez Brytyjczyków kierowane było bowiem do krajów UE. (…)

Umowa TTIP może zmusić Norwegów do cięć ceł w imporcie mięsa
Norwegia utrzymuje najwyższy poziom ochrony celnej w imporcie produktów mięsnych. Tymczasem umowa TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską może wymusić na Norwegach obniżenie stawek celnych w imporcie mięsa, aby móc konkurować ze skutkami tego porozumienia. Norwegia będąca poza UE-28, nie jest też stroną w negocjacjach TTIP, jednakże zawarta umowa między UE a USA będzie miała wpływ na norweski handel na wiele sposobów. (…)

Ceny OMP w UE stabilniejsze, ale wciąż poniżej ceny interwencyjnej
W Unii Europejskiej w dalszym ciągu obserwowane jest wyhamowanie spadkowej tendencji cen OMP i dnia 18 maja 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,66 EUR/kg, była zatem o 0,39% wyższa niż przed miesiącem. W analizowanym okresie nieco dynamiczniej niż przeciętnie w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 1,59 EUR/kg, czyli o ok. 13,1% niższy niż przed rokiem (…).

Protesty węgierskich producentów mleka
W dniu 23 maja 2016 r. w Budapeszcie przed urząd premiera Viktora Orbana przymaszerowali węgierscy producenci mleka wraz z 50 krowami. Tam przekazali przedstawicielowi władz petycję, domagając się m.in. nowych rozmów z rządem. Uczestnicy demonstracji przeszli od mostu Małgorzaty na Dunaju na plac Kossutha, gdzie przekazali petycję skierowaną do szefa kancelarii premiera Janosa Lazara. Rolnicy domagają się w niej, aby rząd zajął się problemami finansowymi branży. (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, ICE, thecattlesite, globalmeatnews, MR, AMI ZMB, DairyCo, PAP
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót