Informacje z rynków rolnych 5 II 2016
Indie – 10% próg blendingu bioetanolu wejdzie w życie?
W połowie grudnia 2015 roku hinduskie władze zdecydowały się podwoić próg blendingu bioetanolu do 10%. Na razie nie wiadomo, kiedy miałby on zacząć obowiązywać i czy będzie obowiązkowy. Decyzja ma wesprzeć zadłużony sektor cukrowniczy i przyczynić się do poprawy jakości powietrza. (…)

UE, Brazylia – Wniosek do WTO o zakazanie subsydiowania eksportu
UE i Brazylia wspierane przez Argentynę, Nową Zelandię, Paragwaj, Peru i Urugwaj przygotowały na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) projekt dotyczący zniesienia subsydiowania eksportu. Propozycja zakłada zniesienie dopłat eksportowych do 2018 roku dla krajów rozwiniętych i do 2021 dla krajów rozwijających się. (…)

PSA na rynku OMP i masła do 30 września 2016 r.
W dniu 28 stycznia 2016 roku Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) zmieniającego rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 947/2014 i (UE) nr 948/2014 w odniesieniu do ostatniego dnia składania wniosków o dopłatę do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Przedstawiciele krajów członkowskich jednogłośnie zgodzili się na propozycję Komisji Europejskiej przedłużenia prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania masła i OMP został przedłużony do dnia 30 września 2016 r. (…)

W styczniu 2016 r. ceny OMP w UE spadały
Dnia 25 stycznia 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,67 EUR/kg i była o 2,87% niższa niż przed miesiącem. (…) W analizowanym okresie nieco dynamiczniej niż przeciętnie w UE zniżkowały ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 1,59 EUR/kg, czyli o ok. 9,7% niższy niż przed rokiem (-8,1% w skali miesięcznej). W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,57 PLN/kg do 7,11 PLN/kg. Wyższe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec stycznia 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,64 EUR/kg (…).

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, Eurostat, MR, AMI ZMB, globaldairytrade.info
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót