Informacje z rynków rolnych 29 I 2016
7 państw członkowskich UE chce zwiększenia limitu PSA dla serów
Siedem państw członkowskich UE (Irlandia, Francja, Włochy, Litwa, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania) domaga się ponownego rozdzielenia między poszczególne kraje Wspólnoty niewykorzystanych kwot na dopłaty do prywatnego przechowywania serów (PSA). (…) Dotychczas z programu skorzystało jedynie 10 państw UE, spośród których 5 (Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa i Szwecja) złożyło wnioski na 100% przyznanej kwoty. W skali całej Unii Europejskiej od początku funkcjonowania programu, do prywatnego przechowywania z dopłatami złożono wnioski jedynie na 31,8 tys. ton serów (wobec 100 tys. ton limitu). (…)

Siedem polskich zakładów mleczarskich może eksportować do Indonezji
Na spotkaniu polskiego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Jurgiela z przedstawicielami krajów ASEAN i przedstawicielami polskich firm mleczarskich, oficjalnie zostało ogłoszone zatwierdzenie polskich zakładów mleczarskich na rynek Indonezji. (…) Obecnie zatwierdzonych do eksportu na rynek Indonezji jest 7 zakładów (po pozytywnym wyniku Inspekcji zakładom tym odnowiono pozwolenie), natomiast strona indonezyjska zatwierdziła również pozostałe zakłady, których aplikacje spełniły określone wymogi. (…)

Francja – Areał buraków wzrośnie przed zniesieniem kwot produkcyjnych
Francuski związek plantatorów buraka cukrowego (CGB) oczekuje, że w 2016 roku powierzchnia upraw buraków cukrowych powinna wzrosnąć o ponad 4% do około 400 tys. hektarów. Większy areał ma być konieczny, żeby móc produkować więcej cukru po zniesieniu kwotowania jego produkcji po październiku 2017 roku. Zdaniem CGB, część francuskich producentów cukru zakontraktowała na 2016 rok większy areał, żeby wytworzoną dzięki niemu nadwyżkę cukru zmagazynować i sprzedać po abolicji limitów produkcyjnych. (…)

Wlk. Brytania – „Tak” dla długoterminowej kontraktacji buraków po 2017 roku?
British Sugar (BS) szykuje się do zmiany warunków funkcjonowania unijnego rynku cukrowniczego, jaka nastąpi od października 2017 roku, kiedy zostaną zniesione kwoty produkcyjne na cukier i izoglukozę oraz cena minimalna na buraki cukrowe. Firma jest otwarta na różne propozycje, a Richard Pike, dyrektor zarządzający BS wyraził opinię, że możliwe są długoletnie umowy kontraktacyjne z plantatorami na dostawy buraków, które mogłyby być powiązane z cenami innych upraw i terminem dostawy korzeni. (…)

Zawieszenie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny
W dn. 26 stycznia br. w Dzienniku Urzędowym opublikowane zostało rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2016/85 z dn. 25 stycznia 2016 r. zawieszające składanie wniosków do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2015/2334. (…)

Argentyna będzie dostarczać do UE wołowinę ze strefy buforowej
Jak poinformował argentyński minister rolnictwa Ricardo Buryaile, Unia Europejska zniesie wkrótce zakaz importu wołowiny ze strefy buforowej, wzdłuż północnej granicy Argentyny z Boliwią oraz Paragwajem. (…)

Ceny koncentratu jabłkowego wyższe niż przed rokiem
Według Fruit Processing, ceny koncentratu soku jabłkowego od początku sezonu 2015/16 kształtują się na sporo wyższym poziomie niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W listopadzie ub.r. za koncentrat 70 Brix o wysokiej kwasowości płacono średnio niewiele powyżej 1,4 EUR/kg w porównaniu do około 1 EUR/kg w tym samym okresie rok wcześniej. (…)

Rosja zabrania McDonaldowi importu polskich frytek
Sieć restauracji McDonald w Rosji poszukuje krajowych producentów i dostawców ziemniaków w związku z polityką rządu dotyczącą zagranicznych produktów żywnościowych. Wcześniej rosyjskie oddziały McDonalds zaopatrywały się w mrożone produkty na bazie ziemniaków w Polsce, produkowane przez firmy Farm Frites i McCain. (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, Agra Facts, Fruit Processing, Fresh Plaza
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót