Informacje z rynków rolnych 22 I 2016
USA może jeszcze w tym roku zezwolić na import jabłek i guszek z UE
Osiem państw UE, które są największymi producentami owoców w ugrupowaniu – czyli Francja, Włochy, Polska, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Portugalia i Holandia, będzie mogło prawdopodobnie jeszcze w tym roku eksportować świeże jabłka i gruszki do USA. (…)

Łatwiejszy dostęp dla unijnych jabłek do rynku Indii
Indyjskie ministerstwo handlu wycofało się z działań podjętych jesienią ubiegłego roku, które miały na celu ograniczenie dostępu do rynku przez wyznaczenie dla importowanych jabłek tylko jednego portu Jawarlal Nehru (Nhava Sheva). (…)

UE – Bezcłowe kontyngenty dla Ukrainy na cukier w 2016 roku bez zmian
Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 2015/2405 ustalające bezcłowe kontyngenty importowe dla Ukrainy na 2016 rok. W sektorze cukrowniczym i cukierniczym nie ma zmian wobec 2015 roku. Nie zmienił się także kontyngent dla alkoholu. (…)

UE – PE odrzuca projekt KE przez wysoki udział cukru w żywności dla dzieci
Parlament Europejski (PE) odrzucił propozycję Komisji Europejskiej (KE), która pozwalała na zwiększenie udziału cukru w produktach dla dzieci. PE zarzucił KE, że chce narażać dzieci na otyłość, a zaproponowane w nowelizacji pułapy zużycia są zbyt wysokie, zwłaszcza w kontekście decyzji Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleciła, żeby dzienna dawka energii z cukrów nie przekraczała 10%. (…)

Polska na 81 edycji targów Grüne Woche
W dniu 14 stycznia 2016 roku odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia 81 edycji Międzynarodowych Targów Rolnictwa, Żywności i Ogrodnictwa: Grüne Woche (niem. "Zielony Tydzień"). Do dnia 24.01.2016 r. w 26 halach Międzynarodowego Centrum Kongresowego (ICC) w Berlinie o łącznej powierzchni 124,6 metrów kwadratowych goście targów mogą zobaczyć tradycyjne produkty rolno-spożywcze z 68 krajów z całego świata, a także je skosztować. W tegorocznych targach bierze udział 1658 wystawców, w tym także z Polski. (…)

W 2016 roku ceny masła w UE wciąż spadają
W dniu 10 stycznia 2016 roku średnia ważona cena masła w unii Europejskiej wynosiła 2,85 EUR/kg i była o 2,68% niższa niż przed miesiącem. W styczniu unijne ceny masła znajdują się nieznacznie poniżej poziomu z analogicznego okresu 2015 roku, na początku miesiąca zniżka ta wynosiła 0,55%. W analizowanym okresie nieco niższe niż średnio w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego (za Niemcami, Francją i Irlandią). W dniu 10 stycznia 2016 roku jego ceny spadły do poziomu 2,81 EUR/kg (…).

Ukraina znosi embargo na wołowinę i cielęcinę z krajów UE
Ukraina zniosła embargo na unijną wołowinę, wprowadzone kilka lat temu w związku z zagrożeniem tzw. chorobą szalonych krów (BSE). Do wznowienia handlu pozostaje tylko kwestia uzgodnienia świadectw zdrowia. (…)

Polska będzie mogła eksportować mięso drobiu na Kubę
W grudniu 2015 r. kubańskie służby weterynaryjne poinformowały o pozytywnym wyniku audytu przeprowadzonego w polskich zakładach drobiowych i mleczarskich w sierpniu ubiegłego roku. (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, Agra Facts, grünewoche.de, MR, AMI ZMB, globaldairytrade.info, GIW
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót