Informacje z rynków rolnych 11 XII 2015
UE – Plonowanie buraków cukrowych mniejsze niż przed rokiem
Zespół ds. Monitoringu Zasobów Rolnych (MARS) Komisji Europejskiej w swoim listopadowym raporcie oszacował plony kartofli w UE w 2015 roku na średnio 31,57 t/ha wobec 34,71 t/ha rok wcześniej, co oznacza spadek o 9%. Mimo tego plonowanie będzie nieco wyższe niż średnia pięcioletnia, która wynosi 31,39 t/ha. (…)

Platts Kingsman – W sezonie 2016/17 deficyt na rynku cukru podwoi się
Firma analityczna Platts Kingsman (PK) prognozuje światowy deficyt na rynku cukru w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) na 6,4 mln ton. W sezonie 2015/16 globalny deficyt oszacowano na 3,3 mln ton. W relacji rocznej niedobór wzrośnie o 94%. PK oczekuje, że produkcja skurczy się głównie za sprawą słabszych wyników w Brazylii i USA, a spożycie cukru będzie rosnąć na całym świecie. (…)

Kolumbia – Kary za zmowę kartelową w sektorze cukru
Kolumbijskie władze ukarały ponad 24 podmioty z sektora cukrowniczego za zmowę kartelową łączną grzywną w wysokości 324 miliardów peso (około 111 mln dolarów). Wśród ukaranych są kolumbijski związek producentów cukru i najwięksi producenci oraz dystrybutorzy cukru w Kolumbii. Kary dostało także 14 prezesów, którym udowodniono praktyki monopolistyczne. (…)

Zwyżka produkcji i eksportu unijnego masła
Po pierwszych 9 miesiącach roku w skali całej UE wytworzono o 3,9% więcej masła niż w analogicznym okresie 2014 r. (1,04 mln ton). Wolumen masła w najważniejszym kraju pod względem produkcji tego tłuszczu w UE, w Niemczech - wzrósł o 3,8%. We Francji odnotowano natomiast 1,1% zniżkę. W Polsce, która w 2015 roku spadła na miejsce czwartego producenta masła w UE, po III kwartałach zwyżka wyniosła +5,6%. (…)

3,7% więcej OMP w 2015 roku
Według najnowszych prognoz OECD w 2015 roku produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) ma być o 3,7% większa niż rok wcześniej i osiągnie poziom ok. 4,08 mln ton. Same państwa skupione w OECD mają odnotować ponad 4% wzrost w skali roku, tymczasem produkcja w krajach spoza tego ugrupowania ma zwiększyć się mniej znacznie, o 2%. Obecnie niespełna 90% produkcji OMP przypada na kraje rozwinięte. W samej Unii Europejskiej wytwarza się niemal 35% światowego OMP. (…)

Ceny mięsa w UE i na rynku światowym w październiku 2015 r.
Jak podaje Komisja Europejska (KE) w październiku 2015 r. spadek cen w krajach UE w horyzoncie rocznym wśród najważniejszych gatunków mięsa wykazywała jedynie wieprzowina (-1,0%). Porównując poziom cen miesiąc do miesiąca okazuje się, że cena tego gatunku mięsa obniżyła się w październiku 2015 r. w stosunku do września br. o 3,1%. (…)

Nowe ogniska ptasiej grypy w UE
Po wcześniejszym wykryciu trzech ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1 i H5N2 u drobiu we Francji, potwierdzono wystąpienie kolejnych trzech przypadków wirusa w tym kraju, jeden przypadek wirusa H5N2 we Włoszech i jedno ognisko nisko zjadliwej ptasiej grypy H5N2 w Niemczech (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, Eurostat, AgraMarkt Austria AMA, frieslandcampina.com, OECD, World Poultry
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót