Informacje z rynków rolnych 4 XII 2015
UE – W 2016 roku wzrośnie import cukru surowego?
Rabobank ocenia, że w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) UE zaimportuje więcej cukru niż w poprzednim. Powodem jest spadająca unijna produkcja i kurczące się zapasy. (…)

Indie – Dopłaty dla plantatorów trzciny cukrowej w sezonie 2015/16
Hinduskie władze uruchomią dopłaty dla rolników, którzy uprawiają trzcinę cukrową. Dotacja wyniesie 45 rupii indyjskich do tony surowca (około 2,7 zł/t). (…)

Morgan Stanley – W sezonie 2015/16 deficyt na rynku cukru, ceny w górę
Bank inwestycyjny Morgan Stanley (MS) oszacował globalną produkcję cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) na 168,6 mln ton, a zużycie na 172,3 mln ton. Daje to 3,7 mln ton deficytu. W sezonie 2014/15 nadwyżka produkcyjna wyniosła na świecie 6,47 mln ton. (…)

Rosja zaostrza wymogi fitosanitarne w imporcie warzyw via Białoruś
Już od 7 grudnia br. Rosja wprowadza ostrzejsze procedury fitosanitarne w imporcie warzyw via Białoruś - poinformowało rosyjskie Centrum Nadzoru Jakości (Rosselkhoznadzor). Zmiana dotyczy konieczności potwierdzenia autentyczności certyfikatów fitosanitarnych służących za podstawę do wydania białoruskich certyfikatów fitosanitarnych dla reeksportowanych produktów. Według rzecznika prasowego instytucji Julii Melano, zastosowany środek jest niezbędny, aby powstrzymać napływ towarów o nieznanym pochodzeniu, w tym produktów objętych rosyjskim embargiem z krajów UE. (…)

Konsorcjum zainwestuje w innowacyjne suszarnie warzyw i owoców
W dniu 1 października br. spółka zależna Stoczek Natura Sp. z o.o. (Makarony Polskie SA posiadają 100% udziałów w tej spółce) zawarła umowę konsorcjum ze spółką MP Service Sp. z o.o., na okres do końca 2018 roku z możliwością przedłużenia. Nowo powstałe konsorcjum ma za zadanie przede wszystkim zrealizowanie inwestycji (zespołu suszarniczego) oraz prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży suszu z owoców, warzyw i grzybów. Konsorcjum podpisało umowę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, w ramach której rozwijać będzie innowacyjne rozwiązania – nowe technologie produkcji suszu w warzyw, owoców i grzybów. (…)

Rosja zastosowała sankcje na tureckie owoce i warzywa
Rosja zastosowała sankcje wobec Turcji w odpowiedzi na zastrzelenie rosyjskiego samolotu bojowego, który naruszył turecką przestrzeń powietrzną. Incydent ten miał miejsce w poprzedni wtorek. Jedną z nich jest zakaz importu wybranych artykułów rolno-spożywczych. Objęte nim zostały niektóre warzywa (pomidory, cebula, kalafiory, brokuły, ogórki, korniszony) oraz owoce (pomarańcze, mandarynki, jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, truskawki, śliwki), a także cięte goździki i mięso drobiowe. Embargo dla tych artykułów ma wejść w życie dopiero od stycznia 2016 roku. (…)

COPA-COGECA: Pierwsze prognozy na 2016 r.
Według Copa-Cogeca, w 2016 roku unijna produkcja zbóż będzie wyższa niż w bieżącym ze względu na lepsze plony i większą powierzchnię upraw zbożowych. Spodziewany jest przede wszystkim wzrost produkcji kukurydzy (po drastycznym spadku spowodowanym letnią suszą) do poprzednich poziomów. Zbiory pszenicy miękkiej w 2016 r. mają być jednak o 3,1% mniejsze w ujęciu rok do roku w wysokości 144,088 mln ton. Podobnie unijna produkcja jęczmienia i durum mają się zmniejszyć odpowiednio o 2,2% do 58,11 mln ton i o 4,3% do 7,726 mln ton. Natomiast przyszłoroczne zbiory kukurydzy są prognozowane na 65,098 mln ton, tj. o 15% wyższe niż w 2015 roku (56,584 mln ton). Jak podaje Copa-Cogeca całkowita unijna produkcja zbożowa w sezonie 2015/16 wyniesie 307,27 mln ton w porównaniu do 304,808 mln ton w bieżącym sezonie. Areał zbóż ma się zwiększyć do 56,529 mln ha z 56,511 mln ha w poprzednim sezonie, a średnie plony mają wzrosnąć z 5,39 t/ha do 5,44 t/ha. (…)

Argentyna: Minister rolnictwa potwierdza plany zniesienia podatków w eksporcie pszenicy i kukurydzy
Nowo desygnowany argentyński minister rolnictwa Ricardo Buryaile potwierdził zamiar rządu dotyczący zniesienia podatków w eksporcie kukurydzy i pszenicy. Obecnie producenci kukurydzy płacą 20% podatek, a producenci pszenicy – 23%. Poza tym wielu analityków jest zdania, że obecna ekipa rządowa zwiększa szansę zawarcia porozumienia UE-Mercosur w nieodległej przyszłości. (…)

Ukraina utrzymuje wysokie tempo eksportu zbóż
Według UkrAgroConsult, w listopadzie br. Ukraina wyeksportowała 3,3 mln ton zbóż w porównaniu z 3,9 mln ton w październiku br., w tym 1,27 mln ton pszenicy, 224 tys. ton jęczmienia oraz 1,76 mln ton kukurydzy. Do najważniejszych odbiorów ukraińskiego ziarna w tym okresie należały: Egipt, Tajlandia oraz Bangladesz. Z kolei jęczmień był ekspediowany przede wszystkim do Arabii Saudyjskiej i Japonii, a kukurydza do Hiszpanii, Egiptu i Holandii. Jak podał UkrAgroConsult, w najbliższych dniach kolejne 1,3 mln ton, w tym 770 tys. ton kukurydzy zostanie wyeksportowane. Szacunki tegorocznej produkcji zbożowej na Ukrainie są bardzo wysokie – ok. 60 mln ton, z czego aż 36 mln ton może trafić poza granice kraju. Dla porównania w sezonie 2014/15 było to 35 mln ton. (…)

Ukraina może skorzystać na sankcjach Rosji wobec Turcji
Rosyjskie restrykcje zastosowane wobec Turcji mogą dać Ukrainie szansę na odzyskanie udziałów w tureckim rynku rolno-spożywczym – oceniają analitycy UkrAgroConsult. Panuje opinia, że Turcy w odwecie mogą odmówić kupowania rosyjskich artykułów w tym zwłaszcza zbóż. Są to jak na razie tylko spekulacje handlowców i analityków, ale prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza jak najbardziej istnieje. Ukraiński minister rolnictwa Ołeksij Pawłenko już zaproponował Turcji zastąpienie w imporcie produktów rosyjskich przez ukraińskie. Kijew mógłby co najmniej podwoić eksport oleju słonecznikowego, pszenicy oraz kukurydzy do Turcji. (…)

Komisja przyjęła nowe wytyczne dotyczące wspólnej sprzedaży
Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne, w których przedstawiono szczególne odstępstwa od unijnych zasad ochrony konkurencji, mające zastosowanie do sprzedaży niektórych produktów rolnych. Wytyczne pozwolą farmerom zrozumieć, w jaki sposób mogą oni, z zastrzeżeniem pewnych warunków, dokonywać wspólnej sprzedaży oliwy z oliwek, wołowiny i cielęciny oraz roślin uprawnych zgodnie z unijnymi regułami konkurencji. (…)

Kolejne ogniska ptasiej grypy we Francji
Tydzień po wykryciu ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1 w przydomowym gospodarstwie drobiarskim w departamencie Dordogne, w dn. 2 grudnia br. francuskie władze weterynaryjne potwierdziły wystąpienie kolejnych dwóch przypadków wirusa szczepu H5N2. (…)

Ceny OMP w UE znów zniżkują
Dnia 23 listopada 2015 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,74 EUR/kg i była o 3,67% niższa niż przed miesiącem. Średnie ważone ceny OMP w UE delikatnie wzrastały przez cały wrzesień i październik, po tym jak na koniec sierpnia znalazły się na najniższym poziomie od września 2009 r. W listopadzie spadki powróciły. W analizowanym okresie inaczej niż przeciętnie w UE zachowywały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 1,76 EUR/kg, czyli o ok. 13,3% niższy niż przed rokiem (…).

Rośnie eksport masła na świecie
Według najnowszych prognoz FAO wolumen handlu masłem w skali światowej w 2015 roku może wzrosnąć o 1,9% do 995 tys. ton. Światowe ceny masła spadały w 2015 roku w związku ze zniżkami cen mleka oraz z powodu komplikacji w sprzedaży na rynek rosyjski. Międzynarodowy popyt na masło pochodzi głównie z Azji południowo wschodniej i z Rosji, chociaż podobnie jak w przypadku innych przetworów mlecznych, Chiny w ostatnich latach znacznie zwiększały import masła. Dodatkowo w wyniku umów handlowych i bezcłowego dostępu Unia Europejska jest ważnym importerem i eksporterem. (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, Agra Facts, World Poultry, MR, AMI ZMB, DairyCo, FAO, globaldairytrade.info
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót