Informacje z rynków rolnych 13 XI 2015
USA: Przyspiesza produkcja bioetanolu
W tygodniu kończącym się 6 listopada br. produkcja etanolu w USA wynosiła średnio 982 tys. baryłek dziennie w porównaniu do 969 tys. baryłek w poprzednim tygodniu i 946 tys. baryłek dziennie w analogicznym okresie rok wcześniej. W rozpatrywanym okresie zapasy bioetanolu w Stanach wyniosły 18,85 mln baryłek. Notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły pod koniec tygodnia 1,458 USD za galon amerykański. (…)

USA: Wyraźny spadek zbiorów pszenicy SRW, więcej HRW
W listopadowym raporcie USDA pozostawiło bez zmian szacunek tegorocznych zbiorów pszenicy w Stanach (55,84 mln ton). Oznacza to poziom produkcji nieznacznie przewyższający wynik odnotowany w poprzednim sezonie (55,15 mln ton). Trzeba podkreślić, iż w przypadku większości klas pszenicy uprawianych w USA wystąpił wzrost produkcji w ujęciu rok do roku. Najbardziej widoczny był on w przypadku pszenicy HRW. Zbiory tej klasy są szacowane na 22,5 mln ton, tj. o 12% więcej niż przed rokiem. Nieco więcej zebrano pszenicy HRS – 15,3 mln ton (wzrost o 1,4% r/r). Natomiast w przypadku pszenicy SRW odnotowano znaczący, bo wynoszący aż 21% spadek produkcji. Nieco mniejsze (o 2,2%) niż w 2014 r. były też zbiory pszenicy White. (…)

Ukraina rozważa nieformalne limity w eksporcie zbóż
Jak zapowiedziało ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa do końca listopada 2015 roku Ukraina zamierza podpisać memorandum z eksporterami zbóż, które wprowadzi nieformalne limity w wywozie ziarna w dalszej części sezonu 2015/16. Jak do tej pory jednak ministerstwo nie skorygowało wcześniejszej prognozy eksportu zbóż w bieżącym sezonie w wysokości blisko 36 mln ton. (…)

NGO – Zniesienie kwotowania produkcji cukru w UE oznacza biedę w krajach rozwijających się
Zdaniem brytyjskiej organizacji charytatywnej Fairtrade Foundation (FF) zniesienie kwot produkcyjnych na cukier i izoglukozę w UE od października 2017 roku będzie miało bardzo negatywne skutki dla gospodarek krajów rozwijających się, które do tej pory czerpały korzyści z preferencyjnego dostępu do unijnego rynku cukru. (…)FF szacuje, że te zmiany mogą doprowadzić do zaprzestania produkcji cukru w wielu krajach AKP, a nawet 200 tys. osób wpadnie w biedę, bo straci pracę. (…)

Indie – W sezonie 2015/16 produkcja cukru mniejsza, niż zakładano
Hinduski związek producentów cukru (ISMA) zmniejszył swój szacunek produkcji cukru w Indiach w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) do 26 mln ton. Powodem redukcji są niskie opady deszczu w głównych ośrodkach upraw trzciny cukrowej(…)

Nowa umowa weterynaryjna między UE a Nową Zelandią
Komisja Europejska poinformowała o uzgodnieniu między UE a Nową Zelandią szeregu poprawek technicznych do dwustronnej umowy w sprawie środków sanitarnych, obowiązującej od 1996 r. Aktualizacja porozumienia ma na celu intensyfikację wzajemnego handlu produktami zwierzęcymi i żywymi zwierzętami oraz ograniczenie kosztów dla producentów. Do najważniejszych zmian w umowie należy wznowienie eksportu świeżej wieprzowiny z UE do Nowej Zelandii (…)

Ceny mięsa w UE i na rynku światowym we wrześniu 2015 r.
Jak podaje Komisja Europejska (KE) we wrześniu 2015 r. największą dynamikę spadku cen w krajach UE w horyzoncie rocznym wśród najważniejszych gatunków mięsa wykazywała wieprzowina (-7,4%). Porównując poziom cen miesiąc do miesiąca okazuje się, że cena tego gatunku mięsa zwiększyła się we wrześniu 2015 r. w stosunku do sierpnia br. o 2,6%. (…)

Zwyżka eksportu lodów śmietankowych z Polski w I poł. 2015 r.
W i połowie 2015 roku doszło do 14% ilościowego wzrostu wywozu lodów śmietankowych z Polski. Za granicę wysłano 29,5 tys. ton lodów za 52,5mln EUR (+7%). Produkty z omawianej grupy w ubiegłych latach wysyłane były w 3 głównych kierunkach: do Niemiec, Czech i na Węgry. (…)

Wzrost światowych cen przetworów mlecznych w październiku
W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 162 punktów i po raz drugi z rzędu po trwających od marca 2014 roku zniżkach odnotował wzrost w skali miesięcznej. (…) Indeks cen przetworów mlecznych FAO w październiku osiągnął pułap o ponad 9,4% wyższy w stosunku do jego poziomu z września i wynosił 155,6 punktu, (…). Najbardziej dynamicznie wzrosły ceny pełnotłustego mleka w proszku (niemal o 21%), notowania pozostałych przetworów mlecznych zwyżkowały także dynamicznie. (…)

 
Źródła: Reuters, KE, Dz.U. UE, Fairtrade Foundation, Agra Facts, PAP, MF, FAO, globaldairytrade.info
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót