Informacje z rynków rolnych 21 VIII 2015
Siatka bezpieczeństwa na rynku mleka do 2016 r.
Komisja Europejska ogłosiła przedłużenie tzw. środków siatki bezpieczeństwa dla sektora mleczarskiego do 2016 r. Środki, które przyjęła KE dotyczą publicznego zakupu interwencyjnego oraz dopłat do prywatnego przechowywania dla masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Takie rozwiązanie występuje już na rynku. Podjęta przez KE decyzja powoduje, że obowiązujące obecnie instrumenty pomocy dla sektora mleczarskiego zostaną przedłużone na okres od 1 października 2015 r. do 29 lutego 2016 r.(…)

ARR apeluje o składanie wniosków ws. kar za nadprodukcję mleka
Agencja Rynku Rolnego apeluje do rolników o szybkie składanie wniosków ws. rozłożenia kar na raty za nadprodukcję mleka w sezonie 2014/2015. Wnioski można dostarczać od 13 sierpnia 2015 r. do 11 września 2015 r.(…)

Ankieta Reuters – Kakao potanieje pod koniec roku
Z ankiety przeprowadzanej przez serwis Reutera wśród 12 analityków, producentów i handlowców zajmujących się kakao wynika, że ceny ziarna spadną pod koniec 2015 roku. Ta tendencja ma być utrzymana także przez większość 2016 roku. W Londynie kakao ma kosztować poniżej dwóch tysięcy funtów za tonę (…). Ceny ziarna w Nowym Jorku zostały oszacowane na 3000 USD/t (…). (…)

Cukier blokuje Partnerstwo Transpacyficzne
Na spotkaniu na Hawajach pod koniec lipca 2015 roku nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Rozbieżności dotyczą liberalizacji kanadyjskiego sektora mleczarskiego, amerykańskiego rynku cukru i rynku ryżu w Japonii. USA nie chcą zgodzić się na otworzenie swojego rynku cukru, na co nalegają Australijczycy, który są liderami w światowym eksporcie. (…)

Są już najnowsze prognozy produkcji jabłek w UE 28
Na początku sierpnia br. WAPA – Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek zaprezentowała najnowszą prognozę dotyczącą tegorocznych zbiorów jabłek i gruszek we wszystkich państwach unijnych. W przypadku tegorocznej produkcji jabłek będzie ona o 5% niższa wobec danych za zeszły rok, ale za to o 7% większa wobec średniej wielkości zbiorów z lat 2012-2015. Szacunki zakładają w 2015 roku wielkość zbiorów na poziomie 11,974 mln ton wobec 12,568 mln ton w roku minionym. (…)

GUS szacuje tegoroczne zbiory owoców i warzyw w Polsce
W bieżącym roku według najnowszych szacunków GUS „Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.” produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,4 mln ton, czyli o blisko 5% mniej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 3,7 mln ton, to jest o blisko 2% więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych; natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln ton - o 1% mniej od zbiorów ubiegłorocznych. W bieżącym roku prognoza GUS zakłada możliwość zmian z uwagi na obecną sytuację pogodową – susza w miesiącach lipiec- sierpień może wpłynąć bardzo niekorzystnie na wielkość szacowanych zbiorów. Na obecnym etapie łączne zbiory warzyw gruntowych szacuje się na poziomie o blisko 5% niższym od ubiegłorocznego, tj. na około 4,4 mln ton. Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych oraz korzeniowych. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na 1038 tys. ton (o 10,3% mniej), a kalafiorów na 232 tys. ton (o 5,3% mniej). Zbiory buraków zostały oszacowane na 338 tys. ton (o 5,4% mniej), natomiast marchwi jadalnej na 795 tys. ton (o 3,4% mniej). Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 632 tys. ton (o 3,0% mniej), a pomidorów i ogórków odpowiednio na 260 tys. ton (o 4,5% mniej) i 259 tys. ton (o 2,8% mniej). Zbiory pozostałych gatunków warzyw łącznie szacuje się na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego, tj. na ok. 870 tys. ton (…)

Serbski handel zagraniczny
Zarówno wolumen eksportu jak i importu owoców i warzyw w Serbii są od lat na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. W minionym roku Serbowie zaimportowali w sumie 269,7 tys. ton świeżych owoców i warzyw, a w tym samym czasie wyeksportowali natomiast 267,6 tys. ton tych produktów. Dla porównania rok wcześniej wielkości te wyglądały następująco – dla importu 256,6 tys. ton, a dla eksportu 261,6 tys. ton. W importowanych na teren Serbii owocach i warzywach dominują te pochodzące spoza państw unijnych - w minionym roku było to 150,4 tys. ton, a pozostałe 119,3 tys. ton to produkty unijne. Największym dostawcą na serbski rynek jest Grecja (…)

 
Źródła: Reuters, BNP Paribas, portalspożywczy.pl, ARR, PAP, frieslandcampina.com, globaldairytrade.info, WAPA, Factsheet Balkan, GUS
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót