Informacje z rynków rolnych 30 IV 2015
Meksyk – Rusza pierwszy w kraju program sprzedaży bioetanolu
Państwowy koncern paliwowy w Meksyku, Pemex uruchomił po raz pierwszy w historii sprzedaż benzyny z biododatkiem. Koncern będzie kupować rocznie 123 mln litrów bioetanolu, który ma być produkowany z lokalnych surowców: trzciny cukrowej i sorgo. Bioetanol będzie dodawany w udziale 5,8% (…).

Indie – Będą dopłaty do eksportu cukru białego?
Hinduskie władze rozważają subsydiowanie eksportu cukru białego. Decyzja ma pomóc spłacić producentom zaległości finansowe za trzcinę cukrową plantatorom. (…)

ABARES – Sezon 15/16 na światowym rynku cukru będzie zbilansowany
Australijskie biuro ds. rolnictwa, gospodarki i nauki (ABARES) prognozuje, że światowa produkcja cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) wzrośnie w relacji rocznej o 0,5% do 184 mln ton. Natomiast globalne zużycie zwiększy się o 0,7% także do 184 mln ton. Tym samym rynek będzie zbilansowany. Zapasy końcowe nie ulegną zmianie, wynosząc 78,4 mln ton, co stanowi prawie 43% globalnego zużycia (…).

Rosja rozważy wcześniejsze zniesienie ceł w eksporcie pszenicy
Rząd zapowiedział rozważenie wcześniejszego zniesienia ceł w eksporcie w połowie maja br. Formalnie opłaty wywozowe dla pszenicy obowiązują od 2 lutego br. do końca czerwca br. Zostały one wprowadzone w celu złagodzenia wzrostów cen zbóż i powstrzymania inflacji spowodowanej rosnącymi cenami żywności. Rosja zapowiedziała także ewentualność wprowadzenia mechanizmu korygującego poziom ceł w eksporcie pszenicy w sposób natychmiastowy, nie wyklucza się, że będzie to system zmiennych ceł. Jak na razie prowadzone są dopiero prace nad ewentualnym instrumentem szybkiej kontroli wysokości wywozu pszenicy. (…)

Australia: deszcze dają nadzieję na dobre zbiory pszenicy
Obfite opady deszczu na wschodnim i zachodnim wybrzeżu kontynentu australijskiego poprawiły perspektywy zbiorów pszenicy w sezonie 2015/16, chociaż w dalszym ciągu istnieje ryzyko wystąpienia zjawiska El Nino. Według zapowiedzi synoptyków, regiony Australii na wschodnim wybrzeżu, na których występowały niedobory wilgotności, mogą obecnie otrzymać ponad 150 mm opadów deszczu w okresie najbliższych kilku dni. Obfite deszcze odnotowano również w Nowej Południowej Walii i Queensland. W Australii trwają zasiewy zbóż. Prognozy zbiorów pszenicy są optymistyczne – w wysokości około 25 mln ton. Dla porównania w sezonie 2014/15 zbiory wynosiły 23,61 mln ton. (…)

Będzie kara dla Polski za przekroczenie kwoty mlecznej
Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia 2014 r. do końca marca 2015 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono ok. 10,51 mln ton mleka, czyli o 4,25% więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku. (…) Obecne dane nie są jeszcze pełne i mogą ulec zmianie, wszystko jednak wskazuje na to, że wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw w sezonie 2014/2015 wyniesie ok. 6%, w związku z czym Polska będzie zobowiązana do uiszczenia znacząco wyższej niż w sezonie 2014/13 opłaty wyrównawczej.(…)

W marcu 2015 r. o 1,1% więcej mleka w USA niż w 2014 r.
Według najnowszych danych USDA, produkcja mleka w USA obliczana na podstawie 23 wiodących w tej branży stanów, w marcu bieżącego roku osiągnęła poziom 7,65 mln ton, tym samym w skali miesięcznej odnotowano jej 4,8% zwyżkę. (…) W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 roku w kraju tym wytworzono łącznie 22,03 mln ton mleka, o 0,27% mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. (…)

Niemiecki import produktów ogrodnictwa
W minionym roku Niemcy zaimportowali łącznie 8,147 mln ton owoców i warzyw wobec 8,515 mln ton rok wcześniej. Ze wspomnianej wielkości ponad 5,05 mln ton stanowił import owoców a pozostałe 3,09 mln ton warzyw. W pierwszej piątce najpopularniejszych sprowadzanych produktów znalazły się przede wszystkim banany z wynikiem 1,38 mln ton oraz pomidory – 728,0 tys. ton, jabłka – 538,0 tys. ton a także ogórki – 502,0 tys. ton i pomarańcze – 410,0 tys. ton. Wśród importowanych na niemiecki rynek owocach i warzywach królują te pochodzące z Hiszpanii i Holandii (…)

Wewnątrzunijny handel zagraniczny
Zdaniem FEPEX, w porównaniu do roku 2013 w roku 2014 wewnątrzunijny handel warzywami zmniejszył się w ujęciu ilościowym o 5% do około 18,2 mln ton oraz w ujęciu wartościowym o 8% do wartości 12,6 mld euro. Spadek odnotowano głównie z uwagi na mniejszą wewnątrzunijną sprzedaż ziemniaków, która w 2014 roku oszacowana została na 6,0 mln ton czyli aż o 14% mniej niż w roku poprzednim. Na bardzo zbliżonym do poprzedniorocznego poziomie utrzymała się wymiana handlowa owocami pomiędzy krajami unijnymi. W roku 2014 oszacowano ją na około 17,0 mln ton, uzyskano za to o 4% mniejszą wartość tej wymiany do około 15,6 mld euro. Największą popularnością w wewnątrzunijnej wymianie cieszyły się banany, pomarańcze oraz jabłka – w przypadku bananów wymiana handlowa wśród państw unijnych wyniosła 2,6 mln ton, dla pomarańczy – 2,2 mln ton, a dla jabłek odpowiednio 1,8 mln ton. W sumie w całym 2014 roku wewnątrzunijna wymiana handlowa świeżymi produktami ogrodnictwa wyniosła 35,3 mln ton o łącznej wartości 28,27 mld euro (…)

Realizacja kontyngentu na dostawy wysokiej jakości wołowiny do UE w sezonie 2014/2015
W I kwartale sezonu 2014/2015 realizacja kontyngentu na dostawy wysokiej jakości mięsa wołowego bez hormonów do Unii (w ramach rozporządzenia UE nr 481/2012) kształtowała się na wysokim poziomie – 98,3%. (…)

Uzbekistan zezwala na import wieprzowiny z Polski
Nowe rozporządzenie nr 7 Państwowego Inspektora Weterynaryjnego Republiki Uzbekistanu z dn. 21 kwietnia br., dopuszcza wwóz z Polski do Uzbekistanu wieprzowiny i surowych wyrobów mięsnych z wieprzowiny oraz gotowych wyrobów zawierających wieprzowinę przy zachowaniu wymagań określonych w rozporządzeniu. (…)

 
Źródła: Reuters, ABARES, ARR, MF, USDA, Primeur, FEPEX, KE, WPHI Ambasady RP w Taszkencie,
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót