Informacje z rynków rolnych 10 IV 2015
UE – Po 2017 r. buraki cukrowe tańsze o 15%?
Na pierwszym spotkaniu grupy eksperckiej ds. przyszłości rynku cukru przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej (DG AGRI) zaprezentowali opracowanie, z którego wynika, że po zniesieniu kwotowania produkcji cukru i izoglukozy w UE w 2017 roku ceny buraków cukrowych spadną o 15%. Największy spadek opłacalności upraw buraków cukrowych w przeliczeniu na hektar ma nastąpić w Grecji (-14%) i w Holandii (-12,4%). Po zniesieniu kwotowania zbiory mają nieco wzrosnąć, bezcłowy import z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) spaść, a UE osiągnie samowystarczalność w sektorze cukru białego w sezonie 2020/21. (…)

UE – Nie ma jak zagospodarować nadwyżek cukru?
Na spotkaniu z krajami członkowskimi przedstawiciele Komisji Europejskiej stwierdzili, że nie można zastosować mechanizmu prywatnego przechowywania w stosunku do pozakwotowej produkcji cukru, a ze względu na limit WTO nie można zwiększyć eksportu nadwyżek produkcyjnych do krajów trzecich. (…)

UE – Porozumienie ws. biopaliw jeszcze w kwietniu?
Jeszcze w kwietniu 2015 roku może dojść do osiągnięcia porozumienia w sprawie polityki w sektorze biopaliw. Rada UE proponuje kompromis, który zakłada 7% limit zużycia biopaliw pierwszej generacji (ze spożywczych surowców jak zboża czy rzepak) i 0,5% nieobowiązkowy cel zużycia dla biopaliw zaawansowanych (z surowców celulozowych jak wióry itd.). Biopaliwa zaawansowane nie mają być premiowane w zużyciu (wcześniej, w zależności od surowca, miały się liczyć kilkukrotnie więcej niż ich faktyczny udział). Pośrednie zmiany z tytułu użytkowania gruntów rolnych na cele energetyczne, czyli ILUC mają nie decydować o dopuszczeniu do rynku, ale KE ma przeprowadzić przegląd w tej sprawie w 2021 roku. (…)

USA – Za 10 lat zużycie bioetanolu spadnie o 9%
Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) oczekuje, że do 2024 roku zużycie bioetanolu w USA spadnie o 9,3% do 45,6 mld litrów rocznie. Obecnie zużycie wynosi 50,3 mld l/r. powodem ograniczenia ma być tak zwana ściana blendingu. (…)

USDA podwyższył prognozę światowych zapasów kukurydzy
W kwietniowym raporcie USDA podwyższył prognozę światowej produkcji kukurydzy w sezonie 2014/15 – z 989,66 mln ton do 991,92 mln ton. Podniesiono również ocenę zapasów końcowych w skali świata – z 185,28 mln ton do 188,46 mln ton, w tym w Stanach Zjednoczonych – z 45,15 mln ton do 46,42 mln ton. Warto też odnotować dodatnią korektę w szacunkach produkcji kukurydzy dla Argentyny – z 23,5 mln ton do 24 mln ton, przy pozostawieniu bez zmian oceny zbiorów w Brazylii – 75 mln ton. (…)

Australia: dobre prognozy zbiorów na kolejny sezon
Według prognoz ABARES, w sezonie 2015/16 zbiory pszenicy w Australii są oceniane na 24,39 mln ton, tj. o 3% więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu (23,61 mln ton). Prognozy pogody na okres zasiewów dla większości rejonów upraw w Australii są w większości pozytywne. (…)

Ukraina: eksport zbóż w sezonie 2014/15
Od początku bieżącego sezonu handlowego Ukraina wyeksportowała 27,3 mln ton zbóż w porównaniu do 28,3 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu handlowego – poinformowało ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa. Największy udział w wywozie miała kukurydza – 13,1 mln ton. Wysoki był też dotychczasowy wywóz pszenicy – 9,7 mln ton. Na trzecim miejscu znalazł się jęczmień – 4,3 mln ton. Według oficjalnych prognoz, w całym sezonie 2014/15 ukraiński eksport zbożowy może osiągnąć nawet 37 mln ton w porównaniu do 32,8 mln ton sezon wcześniej. (…) Będą nowe przepisy dotyczące tzw. materiałów specyficznego ryzyka Eksperci unijni dali zielone światło Komisji Europejskiej, odnoszące się do zmian regulacji dotyczących zniesienia restrykcji w stosunku do tzw. materiałów specyficznego ryzyka stosowanych przy rozbiorze tusz wołowych w niektórych krajach Wspólnoty. (…)

UE – Dalszy wzrost cen na rynku wieprzowiny w marcu br.
W marcu br. ceny wieprzowiny zwiększyły się w 24 krajach Wspólnoty poza Bułgarią, Finlandią, Grecją i Cyprem, gdzie odnotowano spadki cen. Na Malcie cena reprezentacyjna wieprzowiny utrzymała się dotychczasowym poziomie. Średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Wspólnoty kształtowała się w tym okresie na poziomie 141,09 EUR/100 kg, tj. była o 2,6% wyższa niż w lutym 2015 r., ale jednocześnie o 10% niższa od ceny z marca 2014 r.. (…)

Hiszpański, pozaunijny eksport owoców i warzyw
W minionym roku najważniejszymi odbiorcami pozaunijnymi hiszpańskich owoców i warzyw były Brazylia i Kanada – wartość eksportu do pierwszego kraju wyniosła w roku 2014 odpowiednio 70,4 mln eur, a do drugiego kraju około 58,5 mln euro. W porównaniu do roku 2013 wartość eksportu do Brazylii wzrosła o 25%, a do Kanady – o 165%. W ujęciu ilościowym w roku 2014 Hiszpanie do Brazylii skierowali około 88,9 tys. ton produktów ogrodnictwa - o 56% więcej wobec danych za rok 2013. W eksporcie na brazylijski rynek dominowały przede wszystkim śliwki – ponad 21,2 tys. ton – 86% wzrost wysyłki wobec roku poprzedniego oraz gruszki – 13,6 tys. ton – wzrost o 36,6% a także pomarańcze – 10,5 tys. ton i cebula- nieco ponad 10,0 tys. ton. W przypadku dostaw na rynek kanadyjski - w minionym roku w ujęciu ilościowym wzrosły one o 209% i zamknęły się wolumenem 58,7 tys. ton. W dostawach dominowały pomarańcze z wynikiem 22,4 tys. ton oraz mandarynki – 17,6 tys. ton (…)

Unijny rynek cebuli
Unijny rynek cebuli jest niezwykle zmienny pod względem wolumenu zbiorów, a najnowsze dane za okres lat 2010-2014 pokazują lata lepsze i gorsze. W roku 2011 unijne zbiory kształtowały się na poziomie ponad 6,0 mln ton, w roku 2013 było to już nieco ponad 5,0 mln ton, a dane za rok 2014 pokazują wzrost do niecałych 6,0 mln ton cebuli. Największy unijny producent cebuli to oczywiście Hiszpania z ubiegłorocznym wynikiem ponad 1,3 mln ton wobec 1,3 mln ton w roku 2013 oraz 1,2 mln ton w roku 2012 i 1,1 mln ton w roku 2011. Na drugim miejscu plasuje się Holandia gdzie zbiory za ubiegły rok oszacowano na poziomie 1,05 mln ton czyli niemal tyle samo co w roku 2012 (…)

Hiszpania największym na świecie eksporterem brokułów
Obecnie Hiszpania to największy, światowy eksporter brokułów. Średnioroczny wolumen eksportu tego warzywa waha się w granicach około 250,0 tys. ton o wartości przeszło 200,0 mln euro. Największym importerem hiszpańskich brokułów są pozostałe kraje unijne, z największym tu odbiorcą – Wielką Brytanią gdzie corocznie kierowane jest około 45% łącznej wysyłki. Poza Wielką Brytanią spore ilości importuje także rynek niemiecki – 15% oraz bardzo zbliżoną ilość holenderski. Poza liczącą się na świecie pozycją eksportera Hiszpania to także jeden z największych producentów tego warzywa – w sumie brokuły uprawiane są w tym kraju na powierzchni ponad 30,0 tys. ha, a rekordowe zbiory roku 2012 to ponad 360,5 tys. ton (…)

Zniesienie kwot mlecznych szansą na ekspansję w Azji i Afryce?
Z końcem marca 2015 r. zakończyło się w UE obowiązywanie systemu kwotowania produkcji mleka. (…) Ekonomiści przewidują, że europejskie mleko może podbić azjatyckie i afrykańskie rynki, ale rolnicy mają obawy, że brak kwot doprowadzi do obniżki cen tego wyrobu. Według danych Eurostatu rośnie zainteresowanie unijnymi przetworami mlecznymi na świecie. (…)

Wzrost światowych cen przetworów mlecznych w marcu 2015 r.
W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 173,8 punktu i wciąż znajdywał się na najniższym poziomie od lipca 2010 roku. (…) Indeks cen przetworów mlecznych FAO w marcu osiągnął pułap o 1,68% większy w stosunku do jego poziomu lutego i wynosił 184,9 punktu, co było drugą zwyżką po jedenastu miesiącach spadków. (…) Główną przyczyną nagłego wzrostu światowych cen przetworów mlecznych jest spadek produkcji w Nowej Zelandii wywołany suszą w połączeniu z ograniczonymi dostawami eksportowymi z Australii. Ponadto ograniczana jest także produkcja mleka w Unii Europejskiej (…).
 
Źródła: Reuters, AgraFacts, USDA, KE, freshplaza, FEPEX, europarl.europa.eu, FAO, globaldairytrade.info
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót