Informacje z rynków rolnych 13 III 2015
Grecja – Władze chcą spłacić długi koncernu cukrowniczego
Greckie władze zamierzają spłacić zadłużenie Hellenic Sugar Industry i zabezpieczyć firmie kapitał operacyjny. Grecki koncern cukrowniczy jest winny plantatorom buraka cukrowego około 7 mln euro. (…)

Pakistan – Dopłaty do eksportu cukru
Pakistańskie władze jeszcze pod koniec grudnia 2014 roku ustaliły dopłaty w wysokości 65 mld rupii indyjskich do eksportu cukru (około 65 mln USD). Subsydiami ma być objęte 650 tys. ton. (…)

Indie – Dopłaty do eksportu cukru przywrócone
Hinduskie władze zdecydowały się na uruchomienie dopłat do eksportu cukru w wysokości 4000 rupii indyjskich do tony (około 235 zł/t). Subsydia obejmą 1,4 mln ton cukru surowego. Będą obowiązywać w sezonie 2014/15 (październik/wrzesień). (…)

Rosja – Możliwe zmniejszenie cła importowego na cukier surowy
Rosyjski urząd antymonopolowy poinformował, że rozważane jest zmniejszenie ceł importowych na cukier surowy oraz warzywa i owoce, a także wprowadzenie ceł eksportowych na żyto, jęczmień i kukurydzę. Decyzja związana jest z embargiem na żywność i spadkiem wartości rubla wobec dolara, które doprowadziły do podwyżek cen żywności. (…)

UE: Wzmożony eksport wspiera ceny pszenicy
W drugim tygodniu marca br. odnotowano wzrosty notowań zbóż w kontraktach terminowych na unijnych giełdach. Na Euronext ceny pszenicy w najbliższym kontrakcie (majowy) osiągnęły 190 EUR/tonę, a kukurydzy (czerwcowy) – 165 EUR/tonę. Notowania zbóż były najprawdopodobniej wspierane przez intensywny eksport. Dalsza aprecjacja dolara amerykańskiego i osłabienie euro działały na korzyść unijnych eksporterów. W tym tygodniu KE wydała licencje na wywóz aż 1,594 mln ton pszenicy miękkiej – co oznacza niekwestionowany tygodniowy rekord. Dotychczasowy wywóz pszenicy zwyczajnej (w sezonie 2014/15) z Unii osiągnął 22,9 mln ton wobec 21,3 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. (…)

UE: Dobre perspektywy dla produkcji zbóż w 2015 r.
Unia oczekuje dobrych zbiorów zbóż. Według KE, tegoroczna produkcja zbożowa Wspólnoty wyniesie 309,3 mln ton, w tym pszenicy miękkiej – 141,5 mln ton (326,8 mln ton rok wcześniej). Nieco niższe są przewidywania Strategie Grains – w wysokości 307,2 mln ton, w tym pszenicy miękkiej - 140,4 mln ton. Wszystko wskazuje na to, iż bilans zbóż w UE w nadchodzącym sezonie – dzięki dobrym zbiorom i wysokim zapasom początkowym – w dalszym ciągu będzie komfortowy. Dobrym miernikiem jest w tej sytuacji spodziewany poziom unijnych zapasów, które mają się zwiększyć z 50 mln ton na koniec bieżącego sezonu do 53 mln ton. (…)

USDA obniżył prognozę zużycia kukurydzy na etanol
W marcowym raporcie USDA obniżył prognozowane zużycie kukurydzy na bioetanol w Stanach w bieżącym sezonie – z wcześniejszych 133,4 mln ton do 132,09 mln ton. Jak na razie jednak nie odnotowuje się wyraźniejszego spowolnienia tempa produkcji bioetanolu. W pierwszym tygodniu marca br. wynosiło one 944 tys. baryłek dziennie. (…)

Włochy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za kwoty
W związku z niezapłaceniem grzywien z tytułu przekroczenia kwot mlecznych Komisja Europejska zdecydowała się skierować pozew przeciwko Włochom do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Skierowanie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości jest trzecim i ostatnim etapem postępowania za naruszenia procedur UE. Kary za przekroczenie dotyczą sezonów (kwiecień/marzec) od 1995/96 do 2008/09 i według danych KE wynoszą łącznie 2,305 mld EUR. (…)

Wzrost światowych cen przetworów mlecznych w lutym 2015 r.
W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 179,4 punktu i wciąż znajduje się na najniższym poziomie od lipca 2010 roku. (…) Indeks cen przetworów mlecznych FAO w lutym osiągnął pułap o 4,62% większy w stosunku do jego poziomu ze stycznia i wynosił 181,8 punktu, (…) Główną przyczyną nagłego wzrostu światowych cen przetworów mlecznych jest spadek produkcji w Nowej Zelandii wywołany suszą w połączeniu z ograniczonym dostawami eksportowymi z Australii. Ponadto ograniczana jest także produkcja mleka w Unii Europejskiej – w celu uniknięcia lub minimalizowania przez państwa członkowskie kar z tytułu nadprodukcji w ostatnim sezonie kwotowym (…).

UE oszacowała ubiegłoroczne straty w eksporcie owoców i warzyw
Jak wynika z najnowszych danych w całym 2014 roku kraje unijne odnotowały 15% spadek eksportu owoców i warzyw w porównaniu do roku 2013. Największy odnotowano oczywiście w przypadku dostaw do Rosji – po wprowadzonym w sierpniu minionego roku embargo wysyłka w tym kierunku zredukowana została aż o 87%. W sumie wartość eksportu w stosunku do roku 2013 spadła aż o 400 mln euro. Oprócz Rosji mniejsze dostawy owoców i warzyw z Unii Europejskiej odnotowano również w przypadku Libii – spadek o 35%, Ukrainy – spadek o 33%, a także Malezji – o 18% i Stanów Zjednoczonych – o 10%. Również mniej chętnie unijne produkty importowały kraje afrykańskie – w tym największy spadek odnotowano w przypadku Senegalu – o 26% czy Wybrzeża Kości Słoniowej – o 22% (...)

USDA opublikowała prognozę zbiorów cytrusów na świecie
Według amerykańskich szacunków w sezonie 2014/2015 światowe zbiory pomarańczy to 48,8 mln ton, czyli o 4% mniej wobec poprzedniego sezonu – 51,0 mln ton. Największymi globalnymi producentami pozostają Brazylia - niekwestionowany od lat lider w zbiorach pomarańczy – w bieżącym sezonie to 16,3 mln ton oraz Chiny – 6,9 mln ton (...) Natomiast światowa produkcja mandarynek w sezonie 2014/2015 oszacowana została na 27,0 mln ton - to jest o 700,0 tys. ton więcej wobec poprzedniego sezonu – 26,3 mln ton (...)

Rosyjski import w drugiej połowie 2014 roku
Jak wynika z najnowszych danych, w okresie od dnia wprowadzenia embargo przez stronę rosyjską do końca grudnia 2014 roku wolumen importu owoców i warzyw do Rosji wyniósł 2,667 mln ton z czego 2,634 mln ton stanowił import z państw nie objętych embargiem, a pozostałe 33,0 tys. ton to zakupy z państw wyłączonych z handlu. Dla porównania w analogicznym okresie roku 2013 – czyli w miesiącach od sierpnia do końca grudnia Rosjanie zaimportowali w sumie 3,273 mln ton owoców i warzyw w tym 2,573 mln ton to zakupy z państw nie objętych obecnym embargiem, a 700,0 tys. ton z obecnych objętych zakazem (…)

Unia znosi embargo na wołowinę z Paragwaju
Po prawie czterech latach obowiązywania zakazu, Unia Europejska zniosła embargo na dostawy wołowiny z Paragwaju, które wprowadzono w związku z epidemią pryszczycy w tym kraju we wrześniu 2011 r. (…)

Krótkoterminowa prognoza produkcji drobiu w UE
W dn. 9 marca br. Komisja Europejska opublikowała kolejną „Krótkoterminową prognozę produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE”. W 2014 r. produkcja mięsa drobiu w UE wzrosła o 3,7% do wyjątkowo wysokiego poziomu 13,2 mln ton. Więcej niż rok wcześniej wyprodukowały kraje przodujące w produkcji drobiu w UE m.in. Niemcy (+4%), Polska (+9%), Holandia (+2%) i Hiszpania (+10%). (…)

 
Źródła: Reuters, KE, farmer.pl, FrieslandCampina.com, PAP, FAO, Greenmed Journal, USDA, Factsheet Russia, Meat Livestock Australia
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót