Informacje z rynków rolnych 6 III 2015
KE podwyższyła prognozę eksportu zbóż w sezonie 2014/15
W prognozie z dnia 26 lutego br. KE podniosła przewidywany eksport zbóż z UE do krajów trzecich w bieżącym sezonie – z wcześniejszych 42,3 mln ton do 44,3 mln ton. Korekt dokonano przede wszystkim w oczekiwanym wywozie pszenicy miękkiej - z 30 mln ton do 31 mln ton oraz jęczmienia – 8 mln ton do 9 mln ton. (…)

IGC: pierwsze prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2015/16
W najnowszym raporcie IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) prognozuje spadek światowej produkcji pszenicy w sezonie 2015/16 do 705 mln ton (wobec 719 mln ton w bieżącym sezonie) oraz kukurydzy - o 5% poniżej poziomu z sezonu 2014/15 – tj. do 938 mln ton. Jednak dzięki wysokim zapasom początkowym zarówno w przypadku pszenicy, jak i kukurydzy światowy bilans zbożowy może być w dalszym ciągu komfortowy. Poza tym oczekiwane zbiory w porównaniu do wyników produkcji w okresie ostatniej dekady w dalszym ciągu należy uznać za relatywnie wysokie (wyższe były jedynie w dwóch poprzedzających sezonach – 2013/14 i w bieżącym 2014/15). (…)

Koszty frachtów najniższe od 30 lat
Doszło do bezprecedensowego spadku kosztów frachtu. W lutym br. podstawowy indeks kosztów zafrachtowań (BDI – Baltic Dry Index) kalkulowany przez Bałtycką Giełdę Frachtową osiągnął poziomy najniższe w historii, tj. od około trzech dekad. Najniższy poziom wskaźnik odnotował 18 lutego br. – 509 punktów. Podstawowy wskaźnik BDI odzwierciedla koszty frachtów wszystkich sypkich towarów transportowanych drogą morską. Warto podkreślić, iż indeks BDI jest traktowany przez inwestorów jako wskaźnik światowej aktywności gospodarczej. (…)

Wlk. Brytania – Zakład bioetanolu zamknięty przez niskie ceny
Niemiecki koncern CropEnergies zawiesił produkcję bioetanolu w należącym do niego zakładzie w Wielkiej Brytanii. Powodem są bardzo niskie ceny tego paliwa i umocnienie się funta wobec euro. (…)

Rosja – Import cukru surowego będzie niższy przez słabego rubla
Rosyjski związek producentów cukru oczekuje, że w sezonie 2014/15 (sierpień/lipiec) import cukru surowego wyniesie 500-550 tys. ton. W 2014 roku sprowadzono do Rosji 666 tys. ton cukru surowego. Jednocześnie wzrósł dynamicznie przywóz cukru białego (…).

Brazylia – W marcu wyższy prób blendingu bioetanolu
Brazylijskie ministerstwo energii poinformowało, że od 16 marca 2015 roku obowiązkowy, minimalny próg mieszania bioetanolu z benzyną wyniesie w Brazylii 27%.

Jest już rozporządzenie ue o prywatnym przechowywaniu wieprzowiny
W dn. 6 marca br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/360 z dn. 5 marca 2015 r. wprowadzające prywatne przechowywanie wieprzowiny oraz ustalające z góry stawkę dopłat. Wnioski o dopłatę mogą być składane od dn. 9 marca 2015 r. (…)

UE – Nieznaczny wzrost cen kurcząt brojlerów w lutym br.
Według danych Komisji Europejskiej, średnia cena sprzedaży kurcząt brojlerów (tuszki patroszone z szyjami 65%) na rynku unijnym w lutym br. wyniosła 186,3 EUR/100 kg i wobec stycznia nieznacznie wzrosła – o 0,4%. (…)

Unijny rynek owoców tropikalnych
Freshfel opublikował najnowszy raport dotyczący sytuacji na światowym, w tym również unijnym rynku owoców tropikalnych. W raporcie uwzględniono następujące produkty – awokado, guawy, mango, papaje, ananasy, persymony (śliwodaktyle) oraz duriany, a także mniej popularne tamaryndowce, chlebowce, owoce liczi, oskomiany oraz pitaje. W latach 2003-2012 odnotowano aż 48% wzrost produkcji na świecie tych wszystkich powyżej wymienionych owoców, podczas gdy w analogicznym okresie 10 lat wzrost całkowitej, globalnej produkcji wszystkich owoców odnotował 28% wzrost. (…)

Straty polskiego eksportu do Rosji
Jak wynika z danych FVF, w całym 2014 roku do Rosji skierowaliśmy 561,9 tys. ton owoców i warzyw wobec 976,6 tys. ton w roku 2013. Ze wspomnianej wielkości ponad 561,0 tys. ton dokładnie 559,3 tys. ton to wysyłka w okresie pierwszych siedmiu miesięcy minionego roku – czyli od stycznia do końca lipca – przed wprowadzeniem embarga na polskie produkty. (…)

WAPA opublikowała prognozę zbiorów gruszek na półkuli południowej
WAPA opublikowała najnowsze dane prognozujące zbiorów oraz wolumen eksportu gruszek w państwach półkuli południowej. Według danych WAPA w bieżącym, 2015 w sumie w 5 państwach półkuli południowej (Argentyna, Australia, Chile oraz Nowa Zelandia i RPA) zebrane zostanie 1,58 mln ton gruszek - czyli o 7% więcej wobec danych za rok 2014 – 1,48 mln ton oraz o 4% więcej wobec średniej wielkości produkcji z okresu lat 2012-2015. (…)

Rosną ceny masła w UE
Od drugiej połowy stycznia bieżącego roku obserwowane są zwyżki cen masła.(…) Produkcja masła u najważniejszych. W dniu 1 marca 2015 roku średnia ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 3,28 EUR/kg i była o 10,67% wyższa niż przed miesiącem. W okresie tym nieco niższe były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. 1 marca 2015 roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 3,2 EUR/kg, a więc o 12,5% wyższym niż przed miesiącem (…) na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu obecnie utrzymują się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce (3,38 EUR/kg), czyli o 8,9% wyższy niż przed miesiącem. (…)

Zwyżki cen OMP na aukcji Fonterry
Dnia 3 marca 2015 roku na otwartej po raz 135 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT) odnotowano zwyżkę średniej ceny ze wszystkich kontraktów terminowych. Nastąpił wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), masła, maślanki w proszku i sera cheddar, podczas gdy ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP), kazeiny i bezwodnego tłuszczo mlecznego odnotowały spadki. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych wzrosła do poziomu 3,374 tys. (…)

 
Źródła: Reuters, KE, Freshfel, WAPA, Factsheet, Dz.U. UE, ANI ZMB, MRiRW, DairyCo, globaldairytrade.info
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót