Informacje z rynków rolnych 13 II 2015
STRATEGIE GRAINS podnosi prognozę eksportu pszenicy
W lutowym raporcie Strategie Grains podwyższyła prognozę eksportu pszenicy z UE w bieżącym sezonie do 32,5 mln ton, tj. o 3 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie. Rekordowo wysokie wyniki unijnej sprzedaży są odzwierciedleniem obecnej korzystnej dla UE konfiguracji w światowym eksporcie. Restrykcje rosyjskie restrykcje, nieformalne limity zastosowane przez Ukrainę, mocny dolar wpływający na słabą konkurencyjność amerykańskiej oferty oraz stosunkowo słabe euro – to wszystko czynniki zwiększające szanse unijnych dostawców na kluczowych rynkach zbytu. (…)

STRATEGIE GRAINS: Prognozy zbiorów zbóż bez większych zmian
W lutowym raporcie Strategie Grains nie dokonał większych korekt w prognozach unijnej produkcji zbóż w bieżącym roku. Obecne szacunki wskazują na zbiory w wysokości 306,4 mln ton, tj. tylko o 200 tys. ton większe niż w prognozie z poprzedniego miesiąca i o 5,5% poniżej zeszłorocznego wyniku. Prognozowana produkcja pszenicy miękkiej w Unii wynosi 140,5 mln ton, tj. o 5% mniej w porównaniu do ubiegłego roku. Poza tym spodziewane są niższe zbiory kukurydzy (67,8 mln ton, tj. o 9% mniej r/r), jęczmienia (spadek o 3% do 58 mln ton) oraz żyta (spadek o 5% do 8,4 mln ton). Natomiast wzrosnąć ma unijna produkcja durum (o 7% do 7,8 mln ton). (…)

EURONEXT: Będą nowe kryteria jakościowe w kontraktach dla pszenicy
Paryski Euronext (dawny Matif) zapowiedział wprowadzenie ostrzejszych kryteriów jakościowych dla pszenicy w kontraktach terminowych (typu futures). Nowy kontrakt pojawi się już w marcu br. i będzie nosił numer 3 w odróżnieniu od obecnego kontraktu dla pszenicy noszącego numer 2. Realne zmiany będą miały zastosowanie dopiero od września 2017 roku (realizacja pierwszych kontraktów tego typu). Kryteria jakościowe dla pszenicy obowiązujące w nowym kontrakcie będą zaostrzone: min. 11% zawartości białka, ciężar właściwy – min. 76 kg/hl oraz liczba opadania – min. 220 s. Kontrakt nr 3 będzie także oferował szerszy obszar dostaw, w tym porty Atlantyku (w tym Nantes i Bordeaux). (…)

USDA podniosło prognozę zużycia kukurydzy na etanol
W lutowym raporcie USDA podwyższył prognozowane zużycie kukurydzy na bioetanol w Stanach do 133,4 mln ton, tj. o 3 mln ton więcej w porównaniu z wynikami z poprzedniego sezonu. Zbiory kukurydzy w USA w sezonie 2014/15 zostały oszacowane na 361,1 mln ton, tj. o ok. 10 mln ton więcej niż w sezonie 2013/14. (…)

Indie – Wzrosną dopłaty do eksportu cukru
Hinduskie ministerstwo żywności wyraziło zgodę na podniesienie o 19%, z 3371 do 4000 rupii indyjskich za tonę, dopłaty do eksportu cukru surowego. Decyzja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez rząd. Na razie nie wiadomo, kiedy subsydia wejdą w życie. Mają objąć do 1,4 mln ton cukru. (…)

Brazylia – Podatek na benzynę pomoże bioetanolowi
Brazylijskie władze zdecydowały się przywrócić podatek CIDE na benzynę i diesla. Cena benzyny ma wzrosnąć o 0,22 reala za litr (około 30 groszy za litr), a diesla o 0,15 BRL/l. Podatek wszedł w życie od pierwszego lutego 2015 roku. (…)

Brazylia – Próg blendingu bioetanolu podniesiony do 27%
Od 15 lutego 2015 roku minimalny i obowiązkowy próg mieszania bioetanolu z benzyną wzrośnie w Brazylii o 2 pp. do 27%. (…)

Parlament Europejski za wprowadzeniem przepisów o pochodzeniu przetworzonego mięsa
Parlament Europejski naciska na Komisję Europejską, by przygotowała prawo, które zobowiąże producentów wyrobów mięsnych oraz dań gotowych do informowania o kraju pochodzenia mięsa. Za wezwaniem KE do zaproponowania takich przepisów opowiedziała się większość posłów obecnych na sesji plenarnej PE (…)

UE – Dalszy spadek cen na rynku wieprzowiny
W styczniu br. ceny wieprzowiny obniżyły się w 25 krajach Wspólnoty poza Wielką Brytanią, gdzie odnotowano nieznaczny wzrost na poziomie 0,1%. Średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Wspólnoty kształtowała się w tym okresie na poziomie 129,83 EUR/100 kg, tj. była o 3,7% niższa niż w grudniu 2014 r. i o 18,7% niższa niż w styczniu 2014 r. (…)

Włoscy producenci mleka protestują
W obliczu zakończenia kwotowania mleka i spadających cen mleka tysiące włoskich producentów mleka wyszło ze swoimi krowami na ulice większych miast w kraju. W Rzymie krowy były dojone w obecności kilku ministrów. W Mediolanie producenci protestowali przed budynkiem giełdy. Włoscy rolnicy obawiają się dużych strat po zakończeniu kwotowania mleka. (…)

Światowe ceny przetworów mlecznych stabilizują się
W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 182,7 punktu i znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2010 roku. (…) Indeks cen przetworów mlecznych FAO w styczniu osiągnął pułap zaledwie o 0,11% mniejszy w stosunku do jego poziomu z grudnia i wynosił 173,8 punktu, co było jedenastym z rzędu spadkiem do wartości najniższej od sierpnia 2012 r. (…)

Większy import bananów w Hiszpanii
W listopadzie 2014 roku Hiszpanie zaimportowali o 28% więcej bananów w ujęciu ilościowym i o 26% w ujęciu wartościowym wobec analogicznego miesiąca sprzed roku. W sumie w samym tylko listopadzie minionego roku zaimportowano 22,7 tys. ton bananów o wartości 13,1 mln euro. Największym dostawcą na hiszpański rynek była w omawianym miesiącu Kostaryka z wielkością 6,1 tys. ton bananów oraz Kolumbia – 3,7 tys. ton, a także Meksyk – 3,3 tys. ton. (…)

Armeński rynek ziemniaków
W ostatnich dwóch latach armeński eksport ziemniaków wzrósł znacząco - jak wynika z najnowszych danych w roku 2013 wielkość ta wynosiła około 23,5 tys. ton wobec 3,6 tys. ton w roku 2008 oraz 4,4 tys. ton w roku 2010. Dla porównania w pierwszych dziesięciu miesiącach 2014 roku wielkość wysyłki wyniosła niecałe 21,0 tys. ton. W latach 2007-2010 armeńskie ziemniaki kierowane były jedynie na rynek gruziński i rosyjski dopiero po 2010 roku zaczęto niewielką wysyłkę na rynek iracki, irański do Turkmenistanu czy Kazachstanu. Pomimo tego, to Gruzja pozostaje największym odbiorcą armeńskich ziemniaków - w roku 2013 wysyłka w tym kierunku wyniosła niecałe 9,0 tys. ton, a w pierwszych 10 miesiącach minionego roku odpowiednio niecałe 18,0 tys. ton (...)

Brazylijski eksport owoców i warzyw
Jak wynika z najnowszych opublikowanych danych, w całym 2014 roku wolumen eksportu brazylijskich owoców i warzyw wyniósł 678,2 tys. ton wobec 719,9 tys. ton na koniec roku 2013. Największym odbiorcami brazylijskich świeżych produktów ogrodnictwa są kraje unijne w tym największy importer - Holandia z wielkością 261,5 tys. ton oraz Wielka Brytania – 121,2 tys. ton i w końcu Hiszpania z wolumenem 87,5 tys. ton (...)

Mniej jabłek w Turcji
W sezonie 2014/2015 zbiory jabłek w Turcji oszacowano z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe na około 23% mniejsze wobec poprzedniosezonowych zbiorów i powinny one wynieść około 2,23 mln ton. Dla porównania w poprzednim sezonie zebrano 2,9 mln ton. W tureckich zbiorach dominują przede wszystkim dwie odmiany Red Delicious – około 50% zbiorów oraz Golden Delicious – 1/3 zbiorów. W Turcji około 90% lokalnych zbiorów jabłek kierowane jest do bezpośredniej konsumpcji na krajowym rynku, około 5% trafia do przetwórstwa w postaci soku, a pozostała ilość jest eksportowana (…)

 
Źródła: Reuters, Agra Facts, Komisja Europejska, FAO, FrieslandCampina.com, farmer.pl, coca-cola.com, The Guardian, Factsheet Brazil, FAS USDA, hetq, freshplaza
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót