Informacje z rynków rolnych 19 XII 2014
Ceny pszenicy najwyższe od co najmniej pół roku
W trzecim tygodniu grudnia br. notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Euronext wzrosły przez tydzień o 8,7% do 200,3 EUR/tonę. Tym samym psychologiczna bariera 200 EUR/tonę została przekroczona. Ceny są najwyższe od około 6-7 miesięcy. Przede wszystkim doszło do ponownego nasilenia obaw o skutki rosyjskich restrykcji. Pod koniec tego tygodnia Rosja wdrożyła kolejne działania - ograniczyła znacząco załadunek zbóż w transporcie kolejowym na eksport w okresie po 17 grudnia br. (…)

Strategie Grains zapowiada 5% spadek zbiorów pszenicy miękkiej
Do dnia 12 grudnia br. zasiewy ozimin w większości unijnych krajów zostały pomyślnie zakończone, a kondycja roślin jest generalnie dobra. Niemniej jednak w niektórych rejonach Wspólnoty odnotowano pewne perturbacje pod koniec okresu siewów. Dotyczyło to Bułgarii, Węgier i Chorwacji i w mniejszym stopniu Włoch, gdzie deszcze utrudniały przeprowadzenie prac polowych. Łagodne temperatury jak na tą porę roku doprowadziły do szybszego wzrostu roślin niż zazwyczaj, pozostawiając jednak siewki bardziej narażone na ryzyko strat mrozowych przy braku pokrywy śnieżnej. (…)

Chiny bliskie zatwierdzenia odmiany MIR 162
Coraz bardziej realne – być może już w pierwszym kwartale 2015 roku - staje się ostateczne zatwierdzenie przez Chiny importu kwestionowanej dotychczas MIR 162, amerykańskiej odmiany kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie produkowanej przez firmę Syngenta. Informacja ta została opublikowana przez Agri-Puls i Bloomberg. Doniesienia te mogą wpłynąć na wzrost eksportu kukurydzy z USA do Chin, a co za tym idzie działać wspierająco na ceny amerykańskiej kukurydzy, jednak prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. (…)

Chorwacja – stwierdzono nadmierne zapasy cukru
Komisja Europejska stwierdziła w Chorwacji 37 138 ton cukru, które uznała za nadmierne. Cukier został zmagazynowany przed przystąpieniem tego kraju do UE. Termin wyeliminowania tego cukru z rynku upływa 30 czerwca 2015 roku. W przypadku jego przekroczenia będzie naliczona kara w wysokości 500 euro za każdą tonę, a łączna grzywna wyniesie 18,6 mln €. (…)

Cosan – W 2015 roku cukru będzie mniej i będzie droższy
Brazylijski producent cukru i bioetanolu, koncern Cosan prognozuje, że w 2015 roku mniejsza podaż cukru doprowadzi do podwyżek jego cen. (…) Duże różnice pomiędzy notowania cukru w kontrakcie październikowym a marcowym (ten drugi był „droższy”) przekonały Cosan do magazynowania cukru we własnym zakresie, właśnie z myślą o sprzedaży w przyszłości za wyższą cenę. (…)

UE – Dalszy spadek cen na rynku wieprzowiny w listopadzie 2014 r.
W listopadzie br. ceny wieprzowiny obniżyły się w 21 krajach Wspólnoty poza Austrią, Słowenią, Danią i Belgia, gdzie odnotowano wzrosty na poziomie odpowiednio 2,9%, 2,4%, 2,2% oraz 0,4%. Średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Wspólnoty kształtowała się w tym okresie na poziomie 140,10 EUR/100 kg, tj. była o 1,8% niższa niż w październiku br. (…)

Komisja rozważy wniosek o wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny
Podczas obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE w dn. 15 grudnia br. dyskutowano na temat trudnej sytuacji na unijnym rynku wieprzowiny, na którą wpływ miało m.in. rosyjskie embargo importowe oraz nadprodukcja w niektórych krajach UE. Kilka państw członkowskich – Dania, Belgia, Francja, Polska, Węgry, Rumunia i Irlandia, przy wsparciu Austrii, Włoch, Cypru i Estonii, zaapelowało o wprowadzenie tymczasowego mechanizmu wsparcia w postaci dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. (…)

Kolejne ogniska ptasiej grypy w UE
W mijającym tygodniu zanotowano u drobiu na obszarze UE kolejne dwa ogniska wysokozjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N8. Pierwsze wystąpiło w dn. 15 grudnia br. na termie indyków rzeźnych (ok. 32 tys. szt.), w północno-wschodniej części Włoch, w regionie Wenecja Euganejska. (…)

Zapasy jabłek i gruszek UE
Na początek listopada w unijnych magazynach przechowywane łącznie 3,973 mln ton jabłek wobec 3,306 mln ton w analogicznym okresie roku poprzedniego. To o ponad 20% więcej wobec roku poprzedniego. Według danych WAPA, najwięcej owoców znajdowało się w polskich przechowalniach - 1,725 mln ton jabłek, czyli o 17% więcej niż w 2013, a tegoroczne zapasy są rekordowe wobec ostatnich pięciu lat. W tym samym czasie ilość magazynowanych w UE gruszek oszacowano na 932,2 tys. ton wobec 793,7 tys. ton dokładnie rok temu – obecnie przechowywane jest o prawie 5% więcej gruszek. Najwięcej owoców znajduje się obecnie w belgijskich i holenderskich magazynach – odpowiednio ponad 293,0 tys. ton oraz 203,0 tys. ton (…)

Sytuacja na rosyjskim w III kw. 2014 roku
Jak wynika z najnowszych danych, w okresie od stycznia do końca lipca bieżącego roku Rosjanie zaimportowali w sumie 5,41 mln ton owoców i warzyw wobec 5,180 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej. Natomiast w trzecim kwartale bieżącego roku - to jest w okresie od początku sierpnia do końca października - import ten wyniósł 1,081 mln ton wobec 1,431 mln ton rok wcześniej. To zdecydowana różnica – po wprowadzeniu embargo wielkość importu zmniejszyła się o 25%. W samym tylko wrześniu import owoców i warzyw w Rosji wyniósł ponad 365,0 tys. ton wobec 433,0 tys. ton w analogicznym miesiącu przed rokiem, a dane za październik są jeszcze gorsze - w roku 2013 import wyniósł niecałe 625,0 tys. ton, a w bieżącym roku zaledwie 376,2 tys. ton(…)

Kampania „Jedz witaminy i wracaj do zdrowia” zakończona w Polsce
W dniu 5 grudnia końca dobiegła dwuletnia kampania pt. „Jedz witaminy i wracaj do zdrowia” realizowana w ponad 40 szpitalach na terenie całego kraju. Pomysłodawcą i realizatorem był Związek Sadowników RP (przy współudziale pomocą urzędów marszałkowskich oraz Agencji Rynku Rolnego), a celem nadrzędnym było zwiększenie świadomości o zdrowotnych walorach owoców i warzyw, wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży oraz wzrost krajowego popytu na te produkty. Kampania "Jedz witaminy i wracaj do zdrowia" przeprowadzona została w 40 szpitalach z oddziałami dziecięcymi w Polsce, a Budżet kampanii to ponad 700 tys. zł (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, Komisja Europejska, Rada UE, OIE, ThePoultrySite, WAPA, Factsheet Russia
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót