Rynek mleka 07.02.2014
NA RYNEK TRAFIŁO JUŻ 86,5% MASŁA Z PSA
Od dnia 16 sierpnia 2013 r. możliwe jest wprowadzanie na rynek masła z programu prywatnego przechowalnictwa masła z unijnymi dopłatami (Program PSA). W ciągu pięciu miesięcy (tj. od dnia 16 sierpnia 2013 r. do 23 stycznia 2014 r.) na rynek Wspólnoty trafiło już 77,37 tys. ton masła z PSA. Stanowi to ponad 86,5% ilości, jaka w okresie od 1 marca do 15 sierpnia ubiegłego roku trafiła do prywatnego przechowalnictwa w ramach programu.(…)

REKORDOWE CENY SKUPU MLEKA W UE W LISTOPADZIE 2013 R.
W związku z rosnącymi cenami przetworów mlecznych oraz wzmożonym popytem na nie w skali światowej praktycznie od maja 2013 roku obserwowana jest zwyżkowa tendencja przeciętnych cen skupu mleka oferowanych przez największe unijne firmy mleczarskie. Obecnie dodatkowo dynamikę wzrostu napędza sezonowa zniżka produkcji w Europie w związku z nadejściem zimy. Na podstawie wyników analizy cen zgłoszonych przez 17 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych, obliczono, że średnia cena skupu mleka w UE wynosiła w jedenastym miesiącu ubiegłego roku 40,55 EUR/100 kg. Listopadowe ceny skupu utrzymywały się na poziomie o 16,9% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku i o 1,7% wyższym niż w październiku 2013 r. (…)

NIEMCY JUŻ O 1,5% PRZEKRACZAJĄ KWOTĘ MLECZNĄ
Według najnowszych szacunkowych danych niemieckiego Ministerstwa Rolnictwa, dostawy mleka w Niemczech w po dziewięciu miesiącach sezonu 2013/14 przekraczają przyznany na ten okres limit. W związku z zaistniałym faktem istnieje możliwość, że Niemcy po raz kolejny z rzędu będą zobowiązane do poniesienia karnej opłaty z tego tytułu. Najnowsze dane ekspertów z AMI dot. rynku niemieckiego wskazują, że w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego sezonu (od kwietnia 2013 r. do końca marca grudnia 2013 r.) wielkość dostaw po skorygowaniu o zawartość tłuszczu przekroczyła poziom 22,99 mln ton. Tym samym do mleczarni w tym kraju dostarczono o 2,6% więcej surowca niż w roku kwotowym 2012/2013 (przy czym w analogicznym okresie przed rokiem wykorzystywano praktycznie 100% limitu, a przyznana kwota jest większa o 1% niż w poprzednim roku kwotowym, zatem producenci nie mieli możliwości zwiększenia dostaw mleka w skali roku bez ponoszenia kar). (…) Według danych AMI ZMB poziom wykorzystania kwoty po 9 miesiącach sezonu 2013/14 wynosił 101,5%. (…)

ZWYŻKI CEN MLEKA W PROSZKU NA AUKCJI FONTERRY
Dnia 4 lutego 2014 roku na otwartej po raz 109 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT) wzrosła średnia cena ze wszystkich kontraktów terminowych. Zaobserwowano zwyżki cen masła oraz mleka w proszku (odtłuszczonego i pełnotłustego), podczas, gdy ceny pozostałych produktów mleczarskich oferowanych na platformie handlowej GlobalDairyTrade zniżkowały. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych wzrosła do nowego rekordowego poziomu 5,042 tys. USD/t do i była o 0,3% wyższa względem poprzedniego przetargu. Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 1% drożej niż na poprzednim przetargu (21 stycznia), wzrosły do poziomu 4,746 tys. USD/t. Za tonę tego przetworu mlecznego płacono zatem średnio o 58 USD więcej niż przed miesiącem. (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie KE, globaldairytrade.info, LTO-Nederland, AMI ZMB, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót