Rynek mięsa 08.11.2013
BIEŻĄCE WYKORZYSTANIE KONTYNGENTÓW TARYFOWYCH NA IMPORT MIĘSA OWCZEGO I KOZIEGO DO UE
Do 10 sierpnia 2013 r. wykorzystanie rocznych kontyngentów taryfowych na import mięsa owczego i koziego do Unii (łącznie 286 tys. ton) ukształtowało się na poziomie 52%. Nowa Zelandia posiadająca największy kontyngent (228 254 tony) wypełniła go jak dotąd w 58%. Gorzej wygląda realizacja kontyngentów taryfowych w przypadku Argentyny (wykorzystanie w 3%), Chile (wykorzystanie w 44%) oraz Urugwaju (wykorzystanie w 28%). (…)

UE BĘDZIE MOGŁA EKSPORTOWAĆ WOŁOWINĘ DO USA
Po latach starań europejscy eksporterzy wołowiny mogą w końcu liczyć na wznowienie eksportu wołowiny do Stanów Zjednoczonych, których władze potwierdziły dostosowanie się do międzynarodowych standardów w handlu, w odniesieniu do tzw. choroby szalonych krów (BSE). W oświadczeniu z dnia 1 listopada br. agencja Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS) amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA) potwierdziła, że przepisy handlowe dotyczące BSE będą oparte na normach ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), i tym samym zakończy się piętnastoletni okres zakazu eksportu unijnej wołowiny na rynek amerykański. (…)

UE – DALSZY WZROST CEN JAJ SPOŻYWCZYCH W PAŹDZIERNIKU BR.
W październiku br. średnia unijna cena sprzedaży jaj spożywczych klasy L i M wyniosła 129,23 EUR/100 kg i była o ok. 4% wyższa niż we wrześniu, lecz o 20% niższa przed rokiem. W stosunku do przeciętnej z ostatnich 5 lat ceny wzrosły o 6%. W skali miesiąca jaja podrożały w październiku w większości państw członkowskich, z wyjątkiem Chorwacji, Malty, Estonii, Finlandii, Szwecji, Danii, Irlandii, Cypru i Wielkiej Brytanii. W Polsce ceny jaj wzrosły o 5% do 124 EUR/100 kg i były o 4% niższe od średniej unijnej. W stosunku do października 2012 r. polskie jaja były tańsze o 23%. (…)

UKRAINA WYSYŁA PIERWSZE PARTIE DROBIU DO UE
Największy ukraiński zakład drobiarski Myronivsky Hliboproduct (MHP) rozpoczął eksport mięsa kurcząt do UE. Na początku listopada pierwsze partie skierowano do Francji (60 ton) i Holandii (20 ton). Do rozpoczęcia wysyłek przygotowuje się również drugi największy producent drobiu na Ukrainie – Agromars. (…)

FAO – WZROST INDEKSU CEN ŻYWNOŚCI W PAŹDZIERNIKU BR.
W październiku br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 205,8 pkt, wzrastając w stosunku do zmienionego indeksu z września o 1,3 % (2,7 p.p.). Wobec października 2012 r. był to jednak poziom cen o 5,3% niższy. Październikowy, nieznaczny wzrost cen żywności na świecie był pierwszym zanotowanym od kwietnia br., głównie za sprawą znacznej zwyżki notowań cukru (+7,5%). Pozostałe towary wchodzące w skład indeksu FAO również podrożały, jednak na mniejszą skalę: oleje (+2%), zboża (+1,1%), artykuły mleczarskie (+0,4%) i mięso (+0,1%). (…)
 
Źródła: FAMMU/FAPA na podst.: Komisji Europejskiej, thecattlesite, World Poultry, FAO
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót