Rynek cukru 25.10.2013
POLSKA – SPADA EKSPORT I IMPORT CUKRU
W okresie styczeń-sierpień 2013 roku wywóz polskiego cukru uległ wyraźnej redukcji, jednocześnie jeszcze silniej spadł przywóz. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem było dodatnie, ale zmniejszyło się w relacji rocznej. W pierwszych 8 miesiącach 2013 roku eksport cukru z Polski wyniósł 327,4 tys. ton, a jego wartość 210,4 mln €. (…)W okresie styczeń-sierpień 2013 roku import cukru do Polski spadł dynamicznie – o 29% do 157,1 tys. ton, a jego wartość zmniejszyła się o 30% do 92,9 mln €. (…)

NOTOWANIA CUKRU ZNÓW POSZŁY W GÓRĘ
Druga połowa października przyniosła dalsze podwyżki notowań cukru. W Londynie cukier biały podrożał do 509 USD/t, a w Nowym Jorku cukier surowy do 425 USD/t. W ciągu ostatniego tygodnia notowania cukru rafinowanego były stabilne (+0,4%), a surowego wzrosły o ponad 1%. W ujęciu miesięcznym zwiększyły się zaś odpowiednio o 4 i 9%, a w relacji rocznej były jednak niższe o odpowiednio 7 i 2%. (…)

BRAZYLIA – POŻAR W PORCIE STRAWIŁ CUKIER I MAGAZYNY
W połowie października doszło do pożaru w największym porcie w Brazylii w miejscowości Santos. Wybuch i ogień uszkodziły sześć magazynów należących do Copersucar. Cztery osoby zostały ranne. Firma podała, że zniszczeniu uległo w sumie 180 tys. ton cukru. Początkowo mówiono nawet o 300 tys. ton. Przyczyny pożaru nie są na razie znane. Na informacje z Brazylii notowania cukru zareagowały wzrostami w ostatnich dniach. (…)

 
Źródła: Reuters, MRiRW
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót