Rynek mleka 6.09.2013
SKUP MASŁA W RAMACH PSA ZAMKNIĘTY
Z dniem 15 sierpnia 2013 roku zakończył się tegoroczny sezon prywatnego przechowalnictwa masła z unijnymi dopłatami (Program PSA). Według danych KE w okresie od 1 marca 2013 r. do 15 sierpnia 2013 r. w ramach programu do unijnych magazynów dostarczono ponad 89,39 tys. ton masła, to jest o ok. 32,9% mniej niż w analogicznym okresie 2012 roku, kiedy dostawy osiągnęły poziom 133,306 tys. ton i o 18% mniej niż w 2011 roku (105,705 tys. tonn). (…)

PONAD 4 MLN EUR KARY DLA POLSKI ZA PRZEKROCZENIE KWOTY MLECZNEJ
Według pełnych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia 2012 r. do końca marca 2013 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono 9,822 mln ton mleka, czyli o ok. 3,4% więcej niż w poprzednim sezonie (kwiecień 2011 r. – marzec 2012 r.). Stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 100,141%, Tym samym, krajowa kwota dostaw została przekroczona o ponad 14 mln kg. Około 57 tys. dostawców hurtowych przekroczyło przysługujące im kwoty indywidualne. (…) Stawka opłaty dodatkowej z tytułu przekroczenia kwoty wynosi ok. 3,45 PLN za 100 kg mleka, wprowadzonego do obrotu ponad przysługujące limity. W związku z tym opłata, jaką Polska będzie musiała uiścić z tytułu nadprodukcji wynosi ponad 4 mln EUR, (ok. 16,7 mln PLN). (…)

ZWYŻKA GWARANTOWANEJ CENY SKUPU MLEKA FRIESLAND CAMPINA
Od kwietnia bieżącego roku notowano zwyżki gwarantowanej ceny skupu mleka największej holenderskiej spółdzielni mleczarskiej - Friesland Campina. Wzrostowa tendencja utrzymała się do czerwca, kiedy to gwarantowana cena skupu mleka Friesland Campina osiągnęła poziom 40 EUR/100 kg. Następnie związku z minimalnymi zmianami cen mleka w poszczególnych mleczarniach koncernu, na skutek stabilizacji cen przetworów mlecznych na tym pułapie cena utrzymywała się aż do końca sierpnia. We wrześniu natomiast nastąpił wzrost, który wywołany jest przewidywanymi podwyżkami cen mleka przez poszczególne mleczarnie koncernu w związku z rosnącymi cenami przetworów mlecznych (głównie mleka w proszku, masła i serów). W dziewiątym miesiącu bieżącego roku gwarantowana cena skupu mleka Friesland Campina została ustalona na poziomie 41,5 EUR/100 kg, czyli o 3,75% wyższym niż przed miesiącem. (…)

ROSJA ZWRÓCIŁA 12 TON IMPORTOWANYCH Z POLSKI SERÓW
12 ton serów pochodzących z polskiej firmy Polmlek zostało zatrzymane w obwodzie kaliningradzkim przez Służby sanitarno-weterynaryjne Rosji. Według informacji Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) powodem było podejrzenie sfałszowania etykiet. Rosyjskie służby weterynaryjne oświadczyły, że pod etykietą polskiej firmy odkryto etykiety dwóch innych polskich zakładów, które nie mają prawa eksportu do Rosji. Ponadto informacje te nie zostały ujawnione na certyfikacie, który był dołączony do przesyłki. Towar zwrócono dostawcy, a Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zwróciła się do polskich służb weterynaryjnych z prośbą o skontrolowanie zakładów Polmlek. (…) 

Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie, Dziennika Urzędowego UE, Komisji Europejskiej, ARR, FrieslandCampina.com, PAP, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót