Rynek cukru 6.09.2013
UE – POGODA PRZYCZYNĄ SŁABSZYCH WYNIKÓW KAMPANII CUKROWNICZEJ
W wielu krajach unijnych zimna i mokra wiosna opóźniła zasiewy buraków cukrowych, co negatywnie odbiło się na plonowaniu i zawartości cukru w korzeniach. We znaki dało się także suche lato. W wielu krajach ograniczono też uprawy buraków cukrowych (częściowo na skutek złych warunków pogodowych, częściowo z powodu nadprodukcji w poprzednim sezonie). (…)

INDIE – PRODUKCJA CUKRU W SEZONIE 2013/14 NIE BĘDZIE MNIEJSZA?
Indyjskie ministerstwo rolnictwa szacuje, że produkcja cukru w sezonie 2013/14 (październik/wrzesień) może przekroczyć 25 mln ton, czyli poziom, jaki odnotowano w kończącym się sezonie. Wzrost produkcji ma być możliwy dzięki dobrym opadom monsunowym, które mają korzystnie wpłynąć na plonowanie trzciny cukrowej. W sezonie 2012/13 jej areał wyniósł 5,01 mln ha, obecnie szacowany jest na 4,85 mln ton. (…)

ISO – CENY CUKRU POD PRESJĄ, ALE NIE SPADNĄ MOCNO
Międzynarodowa Organizacja Cukru ISO uważa, że mimo spadku nadwyżki produkcyjnej w sezonie 2013/14 (październik/wrzesień) z 10,3 do 4,5 mln ton ceny cukru na świecie pozostaną pod presją. Peter Baron z ISO nie uważa jednak, żeby ceny cukru surowego spadły poniżej 15 centów amerykańskich za funt, czyli poniżej 330 $/t. (…)

USA – MAŁE ZAINTERESOWANIE SPRZEDAŻĄ CUKRU NA BIOETANOL
Na pierwszej aukcji odsprzedaży cukru do produkcji bioetanolu, jaką zorganizowało tamtejsze ministerstwo rolnictwa (USDA), nabywców znalazło zaledwie 7118 ton rafinowanego cukru buraczanego. To tylko 7% oferowanej ilości. (…) 

 
Źródła: Reuters
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót