Rynek mleka 22.03.2013
NEGOCJACJE O POROZUMIENIU HANDLOWYM MIĘDZY UE A KANADĄ W TOKU
Porozumienie handlowe między Unią Europejską a Kanadą nie zostało jeszcze osiągnięte, a prawdopodobnie negocjacje potrwają jeszcze kilka miesięcy. To będzie z kolei oznaczało problemy dla Unii Europejskiej, która chce rozpocząć oddzielne negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. Obecnie obie strony zgodziły się na liberalizację handlu w przypadku większości artykułów rolniczych z wyjątkiem produktów wrażliwych. Unia Europejska jest przeciwna zwiększeniu kwot na import wołowiny, wieprzowiny i kukurydzy z Kanady. Z kolei Kanada nie chce pozwolić na zwiększony import unijnych produktów mleczarskich, jaj oraz mięsa drobiowego. (…)

SEZONOWY SPADEK DOSTAW MLEKA W AUSTRII W LUTYM 2013
Według najnowszych danych AgraMarkt Austria (AMA) po zaobserwowanej w styczniu zwyżce produkcji mleka w Austrii, drugi miesiąc bieżącego roku przyniósł oczekiwaną, sezonową zniżkę. Ponadto produkcja tego surowca w dalszym ciągu utrzymywała się na poziomie niższym niż przed rokiem (o 3,57%). W drugim miesiącu 2013 r. dostawy mleka do austriackich mleczarni osiągnęły poziom 232,22 tys. ton, czyli o 4,97% niższy niż przed miesiącem. (…)

KOLEJNY SPADEK GWARANTOWANEJ CENY SKUPU MLEKA FRIESLAND CAMPINA
Od października ubiegłego roku na skutek zwyżkowego trendu światowych cen przetworów mlecznych notowano wzrost gwarantowanej ceny skupu mleka największej holenderskiej spółdzielni mleczarskiej - Friesland Campina. Od stycznia bieżącego roku obserwowane są zniżki. W bieżącym miesiącu nastąpił Kolejny spadek (-1,46% do 34,5 EUR/100 kg). Obniżka ta związana jest ze spodziewanym spadkiem cen mleka w poszczególnych mleczarniach koncernu w marcu oraz z korektą cen ze stycznia, które zostały przeszacowane. (…)

SAPUTO ZAMYKA KOLEJNE ZAKŁADY PRODUKCYJNE
Przedstawiciele największego kanadyjskiego koncernu mleczarskiego – Saputo ogłosili, że w związku z prowadzoną polityką cięcia kosztów zdecydowano o zamknięciu serowni w kanadyjskiej miejscowości Warwick w stanie Quebek. Produkcja w fabryce zostanie zakończona w kwietniu bieżącego roku i zostanie przeniesiona do innych zakładów Saputo w stanie Quebek. (…) To kolejny krok Saputo do ograniczenia ilości przetwórni. Jeszcze na początku bieżącego miesiąca przedstawiciele Saputo ogłosili zamknięcie serowni w niemieckiej miejscowości Heiden i poinformowali o rozpoczęciu procedury trzydziestodniowych konsultacji w sprawie zamknięcia przetwórni w Newcastle Emlyn w Walii w Wielkiej Brytanii Natomiast w listopadzie ubiegłego roku pojawia się informacja o planach zamknięcia zakładu w Winkler w stanie Manitoba w styczniu 2014 roku. (…)

SUSZA W NOWEJ ZELANDII STYMULUJE WZROST CEN PRZETWORÓW MLECZNYCH
Dnia 19 marca 2013 roku na otwartej po raz 88 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), odnotowano dynamiczne wzrosty cen wszystkich przetworów mlecznych poza koncentratem białek mlecznych. Najbardziej dynamiczne zwyżki dotyczyły pełnotłustego mleka w proszku (PMP) Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych, która osiągnęła poziom 4,68 tys. USD/t, jest o 11,1% wyższa względem poprzedniego przetargu. , (…) dynamiczny wzrost dotyczy cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które sprzedawane było o 7,7% drożej niż na poprzednim przetargu (średnio po 4,05 tys. USD/t), (…) średnie ważone ceny jednej tony PMP wzrosły względem poprzedniej aukcji o 19% (+818 USD) do niemal 5,12 tys. USD/t. (…) Obserwowana druga z rzędu bardzo dynamiczna zwyżka cen PMP w ciągu kilku tygodni została wywołana przez rosnący niepokój wśród kupujących co do wypełnienia kontraktu. Trwająca susza w Nowej Zelandii i sezonowe osłabienie produkcji mleczarskiej w Europie doprowadziły do obaw o problemy z dostępnością proszku.
 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie KE, AgraMarkt Austria AMA, FrieslandCampina.com, Reuters, globaldairytrade.info, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót