Rynek mleka 8.03.2013
DOSTAWY MLEKA W POLSCE NADAL POWYŻEJ KWOTY
Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia 2012 r. do końca stycznia 2013 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono 8,26 mln ton mleka, czyli o ok. 4,04% więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 10 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 (kwiecień/marzec) wyniósł ok. 84,52%, natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 84,18%. (…) Jeżeli obecna tendencja w skupie mleka utrzyma się do końca tego sezonu, wówczas przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 1%. (…)

ZWYŻKA DOSTAW MLEKA W AUSTRII W STYCZNIU 2013
Według najnowszych danych AgraMarkt Austria (AMA) po zaobserwowanej w grudniu sezonowej zwyżce produkcji mleka w Austrii, pierwszy miesiąc bieżącego roku przyniósł kolejną oczekiwaną zwyżkę. Jednak produkcja tego surowca w dalszym ciągu utrzymywała się na poziomie niższym niż przed rokiem. W pierwszym miesiącu 2013 r. dostawy mleka do austriackich mleczarni osiągnęły poziom: 249,78 tys. ton i po raz kolejny z rzędu były niższe (o 2,05%) niż w analogicznym okresie przed rokiem. (…) W styczniu bieżącego roku tradycyjnie najwięcej mleka dostarczono do mleczarni zlokalizowanych w Dolnej i Górnej Austrii, łącznie 127,44 tys. ton. (…)

SAPUTO ZAMYKA ZAKŁADY PRODUKCYJNE W EUROPIE
Przedstawiciele największego kanadyjskiego koncernu mleczarskiego – Saputo ogłosili zamknięcie serowni w niemieckiej miejscowości Heiden i poinformowali, że obecnie rozpoczęła się procedura trzydziestodniowych konsultacji w sprawie zamknięcia przetwórni w Newcastle Emlyn w Walii w Wielkiej Brytanii. Zakłady produkcyjne zostały przejęte przez kanadyjski koncern odpowiednio w latach 2006 i 2007. Fabryka w Niemczech specjalizuje się w produkcji włoskich typów serów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej, natomiast zakład w Newcastle Emlyn produkuje głównie ser mozzarella dla segmentu food-service. (…)

BARDZO DYNAMICZNE ZWYŻKI CEN NA AUKCJI FONTERRY
Dnia 5 marca 2013 roku na otwartej po raz 87 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), odnotowano wzrost cen wszystkich przetworów mlecznych. Najbardziej dynamiczne zwyżki dotyczyły pełnotłustego mleka w proszku (PMP), koncentratu białek mlecznych i maślanki w proszku. (…) Najmniejszą zwyżkę odnotowano w przypadku kazeiny, której ceny (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych) były o 1,2% wyższe niż przed dwoma tygodniami i osiągnęły poziom 8,93 tys. USD/t. Nieco dynamiczniejszy wzrost dotyczy cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które sprzedawane było o 4,6% drożej niż na poprzednim przetargu (średnio po 3,76 tys. USD/t). Za tonę tego przetworu mlecznego płacono zatem średnio o 205 USD więcej niż przed miesiącem. (…) Obserwowane zwyżki cen przetworów mlecznych na aukcjach internetowej platformy GlobalDairyTrade mają związek z suszą, jaka panuje obecnie w Nowej Zelandii. W wyniku kataklizmu wzrost produkcji mleczarskiej w bieżącym sezonie będzie znacznie niższy niż prognozowane wcześniej 7%. (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie ARR, AgraMarkt Austria AMA, Reuters, globaldairytrade.info, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót