Rynek mięsa 1.03.2013
ROSJA OSTRZEGA UNIĘ PRZED EMBARGIEM NA MIĘSO
Rosjanie mogą wprowadzić tymczasowy zakaz importu mięsa z krajów Unii Europejskiej ze względu na skandal związany z mięsem końskim w produktach z wołowiny. Jak poinformował szef rosyjskiego urzędu nadzoru spożywczego (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko, Moskwa przesłała do Komisji Europejskiej list z prośbą o dodatkowe zapewnienia, że podobne produkty nie trafią na rynek rosyjski. Jeśli Rosja nie otrzyma szybko od Unii takich gwarancji, władze rosyjskie wprowadzą zakaz importu mięsa oraz wszystkich produktów mięsnych, nie tylko z wołowiny, ale także wieprzowych oraz drobiowych. (…)

DOBRY WYNIK W EKSPORCIE AUSTRALIJSKIEJ WOŁOWINY DO KRAJÓW UE
W 2012 r. Australijczycy wyeksportowali do krajów Wspólnoty blisko 15 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 16% więcej niż przed rokiem i najwięcej od 1998 r. Wzrost ten osiągnięto pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej w regionie oraz silnej wartości dolara australijskiego, co ilustruje wagę krajów UE dla eksporterów mięsa czerwonego z Australii. (…)

NOWE KONTYNGENTY UE NA PRZETWORY DROBIOWE Z BRAZYLII I TAJLANDII
W dn. 1 marca 2013 r. wchodzą w życie porozumienia w formie wymiany listów między UE a Brazylią z dn. 26 czerwca 2012 r. oraz UE a Tajlandią z dn. 18 czerwca 2012 r. w sprawie zmiany koncesji w odniesieniu do przetworzonego mięsa drobiowego, przewidzianych na liście koncesyjnej UE załączonej do GATT Z 1994 r. Zgodnie z tymi porozumieniami, z dniem 1 marca br. otwarte zostaną nowe kontyngenty importowe UE na 79 tys. ton przetworów drobiowych z Brazylii oraz 30,810 tys. ton z Tajlandii. (…)

UE – SYTUACJA CENOWA NA RYNKU KURCZĄT BROJLERÓW
Średnia cena sprzedaży kurcząt brojlerów (tuszki patroszone z szyjami tzw. 65%) na rynku UE w styczniu br. wyniosła 194,9 EUR/100 kg i była o 0,4% wyższa niż w grudniu 2012 r. i o 6,5% wyższa niż przed rokiem. W porównaniu z przeciętną ceną z lat 2007-11 kurczęta były droższe średnio o 12%. W styczniu br. najgłębszy miesięczny spadek cen kurcząt miał miejsce w Bułgarii (-8%) i Włoszech (-5%). Najwyższa dynamika wzrostu wystąpiła natomiast w Portugalii (+10%) i Holandii (+6%). Polskie kurczęta podrożały o 2% do 134,7 EUR/100 kg, lecz były ponownie najtańsze w całym ugrupowaniu (69% średniej unijnej). (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podst.: globalmeatnews.com, Meat Livestock Australia, Dziennik Urzędowy UE, KE
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót