Rynek mleka 18.01.2013
78 EDYCJA TARGÓW GRÜNE WOCHE
Dnia 17. stycznia 2013 roku o godzinie 18.00 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia 78 edycji Międzynarodowych Targów Rolnictwa, Żywności i Ogrodnictwa: Grüne Woche (niem. "Zielony Tydzień"). Do dnia 27.01.2013 w 26 halach Międzynarodowego Centrum Kongresowego (ICC) w Berlinie o łącznej powierzchni 115 metrów kwadratowych goście targów mogą zobaczyć tradycyjne produkty rolno-spożywcze z ok. 60 krajów z całego świata, a także je skosztować. Według organizatorów na tegorocznych wystawach znalazło się ponad 100 tys. potraw. Prezentowane są m.in. tradycyjne produkty żywnościowe, jak owoce, warzywa, ryby, produkty mleczarskie, a także tysiące zwierząt hodowlanych i 35 tys. roślin. Ponadto zaplanowano także różnego rodzaju pokazy. (…)

KOLEJNE ZWYŻKI CEN SKUPU MLEKA W UE
(…) Na podstawie wyników analizy cen zgłoszonych przez 17 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych, obliczono, że średnia cena skupu mleka w UE wynosiła w jedenastym miesiącu ubiegłego roku 34,7 EUR/100 kg. Listopadowe ceny skupu utrzymywały się jednak na poziomie o 2,5% niższym niż w analogicznym okresie bardzo dobrego pod tym względem 2011 roku. (…) Na rynku Unii Europejskiej w jedenastym miesiącu ubiegłego roku najdrożej za mleko płacili Finowie. (…) Autorem największej zwyżki ceny skupu spośród obserwowanych przedsiębiorstw jest irlandzka Glanbia. (…) Spośród wszystkich 17 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych biorących udział w zestawieniu LTO Nederland, tylko 3 przetwórnie obniżyły stawki. (…) Listopad 2012 to także stabilizacja na bardzo wysokim poziomie cen skupu mleka w USA. Po gwałtownym wzroście cen w sierpniu (+5,6%), dziewiąty miesiąc ubiegłego roku przyniósł ponad 3,4% wzrost. Ponad przeciętną (9,5%) zwyżkę odnotowano w październiku, a w listopadzie średnio w USA ceny skupu mleka spadły o 0,01 USD/100 kg. Amerykańscy rolnicy uzyskiwali średnio w przeliczeniu 39,95 EUR/100 kg sprzedanego mleka(…).

ZWYŻKI CEN PMP I SPADEK OMP NA AUKCJI FONTERRY
Dnia 16 stycznia 2013 roku na otwartej po raz 84 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), odnotowano wzrost cen pełnotłustego mleka w proszku (PMP), bezwodnego tłuszczu mlecznego, kazeiny i sera cheddar. Spadły natomiast notowania odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), koncentratu białek mlecznych i maślanki w proszku. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych, która osiągnęła poziom 3,44 tys. USD/t, jest o 2,5% wyższa względem poprzedniego przetargu. (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie gruenewoche.de, LTO-Nederland, globaldairytrade.info, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót